Keld Vilhelmsen er tilbage på landsholdet for første gang siden 2000.

Den 51-årige Keld Vilhelmsen bliver holdleder for herrelandsholdet i håndbold de næste fire år, og han tager over for Kai Johannsen, der døde i september efter at have passet den vigtige post i 20 år.

»Det er nogle store sko, der skal udfyldes efter Kai. Jeg har valgt Keld blandt andet på hans menneskelige kvaliteter. Keld har en fantastisk lune og også stor tålmodighed. Han er utrolig hjælpsom og arbejdsom, og så kender Keld flere af de unge spillere, som han har haft med at gøre i GOG,« siger landstræner Nikolaj Jacobsen.

Keld Vilhelmsen spillede selv 75 landskampe og er i dag uddannet lærer. Han er tilknyttet håndboldlinjen på Efterskolen Ved Nyborg, og det job fortsætter han i sideløbende med den nye tjans på landsholdet.

Keld Vilhelmsen i selskab med Joachim Boldsen og Nikolaj Jacobsen tilbage i 2000.
Keld Vilhelmsen i selskab med Joachim Boldsen og Nikolaj Jacobsen tilbage i 2000. Jens Nørgaard Larsen/Nordfoto-Nf/Ritzau Scanpix

»Da denne her chance opstod, var det svært at sige nej til. Først og fremmest skal jeg sørge for, at hverdagen fungerer, og at trænerteamet og spillerne kan koncentrere sig om spillet, mens jeg tager mig af de praktiske opgaver i kulissen. Men som menneske har jeg også nogle erfaringer med i bagagen og kender til de mekanismer, der er i en trup, når man er samlet over tid,« siger den nye holdleder.

Keld Vilhelmsen havde en stor karriere i GOG, hvor han også kender landstræneren fra.