
Han sidder derude. Ude på tribunen. Hver gang.
Lige ved siden af de danske stjerner, som ikke kommer i spil.
Navnet er Martin Langagergaard, og du har muligvis spottet ham, når tv-kameraerne har panoreret hen over de oversiddende spillere i løbet af de seneste ugers EM-dramaer.
Han er nemlig præstationspsykologisk konsulent for det danske herrelandshold. Et andet ord for mentaltræner.
Og spørger man spillere og trænere i den rød-hvide EM-trup, har han haft stor betydning for, at Nikolaj Jacobsens mandskab har kunnet fortsætte med at sidde tungt på håndboldtronen.
Men hvem er han egentlig? Og hvad laver han i løbet af en slutrunde?

Det forsøger han at give et lille indblik i over for B.T.
»Min rolle handler jo om at være tilgængelig og observerende i forhold til den måde, man arbejder og trives på i en trup. Jeg har fokus på det, der skal sikre vores kultur. Vi er jo sammen i lang tid under et EM. Både spillere og trænere,« lyder det fra mentaltræneren, inden han fortsætter:
»Jeg følger jo alt, der foregår. Følger holdets rytme. Jeg bruger mange timer på at observere spillerne. Og nogle gange snakker vi meget. Det handler blandt andet om at være med i de sociale rum, hvor de kan sparre med mig. Men jeg har ikke et kontor, så det kan i stedet være i fællesrummet eller til træning eksempelvis.«
Nogle gange er det ham, der tager fat i de danske stjerner, hvis han ser et eller andet, der kræver en snak.
Andre gange er det spillerne, der kommer til ham, hvis de har brug for at tale om et eller andet.
Selv de mindste ting.
»Det kan være alt muligt. Forventningstryk, samarbejde og måder, hvorpå man er en god holdkammerat eller leder på. For mig handler det om dem som enkeltpersoner. Og samarbejdet i truppen. Både spillere og stab,« forklarer Martin Langagergaard.
I mere end 20 år har han arbejdet med sportsstjerner. Blandt andet i FC København og på det norske fodboldlandshold.

De seneste to år med et stort fokus på Mathias Gidsel og co.
En flok, der har opbygget en vinderkultur, han sjældent har set lignende.
Men også en vinderkultur, der har medført et gigantisk pres fra omverdenen.
»Her er de vant til at vinde. Men der er også et forventningspres, der følger med. Der er jo så meget succes på det her hold,« lyder det videre.
Og netop derfor kan det ofte være svært at finde de bittesmå knapper, der kan skrues på.
»Vi vil jo gerne gøre os umage og blive bedre, men vi skruer ikke på en masse knapper. For de kan ofte være svære at finde,« fortæller Martin Langagergaard.
Men måske der faktisk heller ikke brug for det.
For hvorfor ændre ret meget på noget, der har været med til at gøre håndboldherrerne til både olympiske mestre samt firedobbelte verdensmestre?
»Kulturen er ret sat. Man har en bestemt måde, man gør tingene på. Og det har jeg kæmpe respekt for.«
»Spillere og folk i staben er så ydmyge, hårdtarbejdende og, dedikerede. De afspejler befolkningen,« afslutter den danske mentaltræner.
Danmark møder søndag aften Tyskland i EM-finalen.
Du kan følge braget live på bt.dk fra klokken 18.
