Modsat Danmark er Sverige gået videre til mellemrunden ved håndbold EM, men alligevel er holdet endt i en møgsag.
Fire af de svenske spillere er nemlig blevet taget i at tage på bar midt under slutrunden.
Det skriver det svenske medie Aftonbladet.
Der er tale om spillerne Jim Gottfridsson, Andreas Nilsson, Lukas Nilsson og Kim Ekdahl Du Rietz, og det skete onsdag aften, da spillerne har haft kampfri både onsdag og torsdag.

Pausen udnyttede de til at finde en bar i Malmø, hvor de satte sig ind og bestilte drinks og vin, inden de forlod stedet omkring midnat, oplyser kilder hos Aftonbladet.
»Det var upassende gjort af dem,« fortæller landsholdets øverste leder Jan 'Proppen' Karlsson til avisen og påpeger ved samme lejlighed, at spillerne ikke er blevet straffet og formentlig heller ikke kommer til det i fremtiden.
Spillerne havde ikke meddelt landstræneren om deres tur, og derfor har det skabt en intern skandale i de svenske rækker. Så snart de hørte om hændelsen, indkaldte landsholdet til et møde, hvor spillerne indrømmede, at det var dem, og kom med en undskyldning.
Episoden kan ifølge Aftonbladet medføre strengere regler omkring alkohol på det svenske landshold.



