Danmark smadrede al modstand på halgulvene og med harpiks på hænderne, da det for nylig blev til den fjerde VM-titel i træk.
Men op til turneringen glimtede to særlige skikkelser ved deres fravær, hvilket skabte lidt uro omkring landsholdet.
Det erkender Mathias Gidsel.
»Jeg tror, at der var lidt nervøse træk før slutrunden. For hvordan ville vi klare os uden Niklas (Landin, red.) og Mikkel (Hansen, red.), og hvad vil det sige, at de ikke er der,« sagde den nylige verdensmester til B.T. under et virtuelt pressemøde.
For første gang i årevis stod Danmark nemlig uden superstjernerne Mikkel Hansen og Niklas Landin, der gik på landsholdspension ved OL i sommer.
De to har i høj gad båret det danske landshold gennem de seneste mange år, og derfor skabte det tvivl hos de rød-hvide tropper, hvordan det mon ville gå uden dem.
»Jeg synes, at vi tog problemerne på forhånd. Vi har snakket om det i gruppen, vi har også lavet en anførergruppe, som har taget hånd om de små problemer, der er under slutrunder,« fortæller Mathias Gidsel og fortsætter:
»Vi har på forkant spurgt os selv: 'Hvad er faldgruberne i en kvartfinale og en semifinale' og snakket sammen om det. Vi havde lidt svært ved at finde dem, fordi det gik så godt, men jeg synes også, det siger noget om, hvor stærk gruppen er.«
Kort inden slutrunden fik landsholdet tilknyttet mental- og gruppedynamiktræneren Martin Langagergaard, der ifølge Mathias Gidsel også gjorde en forskel i den forstand.
»Det siger lidt om, at vi ikke kun skal være gode til håndbold, men også skal være gode uden for banen. Det er en enorm stærk gruppe mennesker.«
Selvom det var fjerde gang i træk, at Danmark løftede VM-trofæet, blev det igen fejret behørigt.
Men landsholdets topscorer ved slutrunden erkender, at den voldsomme kalender har taget hårdt på en række af de danske stjerner.
»Vi havde jo en fantastisk fest både i Oslo og i København,« siger Mathias Gidsel om fejringen, der også fandt sted i Norge, hvor finalen blev spillet.
»Jeg vil også sige her på bagkant, at vi har slidt hårdt. Mange virkede også trætte, og Bundesligaen begyndte allerede i lørdags. Det er hårdt at komme hurtigt tilbage til hverdagen, men vi er selvfølgelig ekstremt høje over oplevelsen og festen.«
Slutrunden kom i en i forvejen pakket sæson, der startede med OL i sommer.
»Jeg har prøvet at komme hjem fra slutrunder nogle gange. Denne her gang adskiller sig lidt, fordi vi har kørt på i halvandet år i træk nu. Det kan vi godt mærke. Og nu kigger vi ind i 30 kampe mere, hvor det hele skal afgøres.«
For nylig luftede TV 2s håndboldansigt Morten Ankerdal sin bekymring for, hvad Danmarks dominans kan få af betydning for sporten og danskernes interesse for den.
Hør ham gøre status på en måneds intens håndbolddækning i denne uges afsnit af Q&CO i Spotify, Apple Podcast eller ved at trykke ‘lyt’ herunder: