Landsholdets fyrtårn i forsvaret Simon Hald er blevet far for første gang.
Det blev han kort før VM.
Men det betyder ikke, at der er tid til barsel og lange gåture, for Hald er en del af det landshold, der åbner jagten på VM-guld tirsdag aften.
»Det er da underligt for mig. Jeg kan godt mærke, at jeg er bange for at gå glip af noget på den front. Jeg vil jo også gerne hjælpe til, men på den anden side har vi vidst, at det var en mulighed, at det ville blive sådan,« siger han til B.T. og tilføjer:
»Vi har været forberedt på det i et stykke tid, og vi har lagt en plan for det. På den måde skal det nok gå, selvom jeg ikke kan undgå at savne,« lyder det om den specielle situation.
Lidt tid er det dog blevet til sammen med sin nyfødte søn, inden han skulle i landsholdslejren.
»Jeg nåede lige ni dage derhjemme sammen som familie. Det var dejligt, at jeg i det mindste kunne få det. Havde hun gået meget over tid, havde det ikke været meget tid sammen. Det er jeg meget taknemmelig for,« siger Hald.
Undervejs under VM er der da også mulighed for, at familien kan samles.
»De er i Aalborg lige nu, og de kommer i herned snart i et sommerhus tæt på Herning. Når det passer ind i vores program, kan jeg køre ud i en time eller to, eller så kan de komme forbi spillerhotellet, så vi kan få set hinanden. Det hjælper lidt på det, at jeg ikke skal være helt væk.«
»Det har uden tvivl gjort det meget nemmere, at vi spiller på hjemmebane. Det havde været svært med en nyfødt et sted i udlandet,« siger Hald.
Og selvom savnet kan blive stort, er der ingen tvivl hos Aalborg Håndbold-stjernen, at han er væk af en grund.
»Når jeg nu er her, vil jeg have allermest ud af det. Ellers er det meningsløst. Jeg giver alt, jeg har til træning og i de minutter, jeg får i kamp. Når jeg endelig skal være væk hjemmefra, skal jeg have noget ud af det,« slår han fast.