Dansk håndbold har på kort tid mistet to vigtige skikkelser.
17. september gik håndboldherrernes holdleder, Kai Johannsen, bort efter kort tids sygdom, mens formand for Dansk Håndbold, Morten Stig Christensen, døde 1. november efter et pludseligt hjertestop.
Og forud for håndboldherrernes kamp mod Norge i Herning onsdag aften, blev de begge hyldet med ord, billeder, et minuts stilhed og til lyden af Kim Larsens 'Pianomand'.
»To mennesker, der begge betød enormt meget i og omkring dansk håndbold,« lød det fra en rørt direktør i Dansk Håndbold, Heino Knudsen, mens også hele den danske trænerstab var i tårer.

Kai Johannsen blev syg forud for sommerens OL i Paris og måtte melde fra i sidste øjeblik. Derfor blev holdlederen også hyldet, da OL-guldet var hjemme.
»Kronborg har stået i omklædningsrummet med Kai-trøjen på. Han har fået lavet en fin trøje med holdleder Kai, som desværre måtte melde afbud i 11. time, inden vi tog herned,« fortalte Henrik Møllgaard til B.T. efter triumfen.
Morten Stig Christensen døde pludseligt, og ligesom med Kai Johannsen var der ingen tvivl om, hvad formanden betød for dansk håndbold.
»Han har været en institution i håndbolden med hans passion, dedikation og store hjerte til fællesskabet, foreningerne og dét, at håndbolden kan noget mere end bare spillet,« fortalte håndboldkvindernes tidligere holdleder, Christina Roslyng, til B.T.

Kai Johannsen, der har været holdleder for herrelandsholdet siden 2006, blev 64 år, mens Morten Stig Christensen, der har været ansat i Dansk Håndbold siden 2007, blev 65 år.
Udover onsdagens kamp mod Norge i Herning, skal håndboldherrerne også en tur til Linköping, hvor Sverige venter på søndag.
Begge kampe er del af den såkaldte EHF Euro Cup, som er en turnering for nationer, der på forhånd er kvalificeret til EM i 2026.
