'Åh nej!'

Det har Casper U. Mortensen nok nået at tænke i løbet af de seneste par dage.

Efter kampen mod Cisne BM i lørdags står Casper U. Mortensen måske over for endnu en tur under kniven.

Undervejs i kampen mærkede han ubehag og smerter, og undersøgelser har vist, at han har fået problemer i venstre knæ. I de kommende dage skal han undersøges yderligere, og er resultaterne ikke positive, risikerer han altså at blive opereret igen, skriver Barcelona i en pressemeddelelse.

»Casper U. Mortensen har en ny skade på venstre knæ. Efter sidste lørdags kamp følte han noget ubehag, og den kliniske vurdering og de efterfølgende tests har vist en ny skade i menisken i venstre knæ,« tilføjer den spanske storklub.

Casper U. Mortensen skulle ellers have spillet landskampe i denne uge, men både spilleren selv samt klubben valgte at sige fra for at skåne ham, og derudover skulle han undersøges. Det skal han fortsat, før det bliver vurderet, om en ny operation er nødvendig.

Den nye skade kommer ni måneder efter, den danske landsholdsstjerne gjorde comeback. Noget, der skete tilbage i februar.

Inden da havde han ikke været i spil i 384 dage som følge af en skade, han fik i forbindelse med VM i 2019, hvor han spillede med det danske landshold på hjemmebane i Herning.

Casper U. Mortensen vandt VM-guld med det danske landshold i 2019.
Casper U. Mortensen vandt VM-guld med det danske landshold i 2019. Henning Bagger

I den første kamp mod Tunesien landede han forkert, men på trods af det blev han ikke hevet ud af turneringen – han fortsatte, men dog med meget begrænset spilletid.

Og efter slutrunden stod det klart, at der ventede en operation og en lang pause. Noget, der tog hårdt på den danske stjerne, der måtte se sit hold fra sidelinjen resten af året.

»Da jeg fik meldingen om, at jeg var ude resten af sæsonen, så ja... så følte jeg bare, at verden brød sammen. Det har uden tvivl været det hårdeste år både fysisk og mentalt med to gange knæoperationer, kampen for at komme tilbage på topniveau efter at blive knockoutet to gange og andet ****,« skrev Mortensen i et Instagram-opslag tilbage omkring nytår.

Her understregede han samtidig, at han ville bruge modgangen til noget positivt.