NFH laver vildt comeback mod Ikast i første bronzekamp
Ikast var foran med otte mål ved pausen, men NFH kom tilbage og tog første stik i bronzekampen.

Ikast var foran med otte mål ved pausen, men NFH kom tilbage og tog første stik i bronzekampen.

Nykøbing Falster Håndbold (NFH) var helt nede i sækken efter første halvleg af første bronzekamp mod Ikast Håndbold, men hjemmeholdet leverede et vildt comeback.
Ikast var foran med otte mål ved pausen, men kollapsede fuldstændig og endte med at tabe kampen 34-36.
NFH-keeperen Cecilie Greve var storspillende og havde en central rolle i at vende kampen på hovedet.
Holdet er derfor et skridt nærmere bronzemedaljerne.
Kampen om tredjepladsen i kvindernes håndboldliga spilles bedst ud af tre.
NFH har derfor muligheden for at gøre arbejdet færdigt på udebane, når næste kamp spilles lørdag.
Både Ikast og NFH røg ud i semifinalerne til de to klart bedste hold i sæsonen, Team Esbjerg og Odense Håndbold, og må derfor kæmpe om bronze.
I onsdagens opgør lagde gæsterne godt fra start. NFH kom lidt med i kampens indledning, da det stod 6-6. Herfra begyndte Ikast så at få overtaget og gik til pause med en stor 21-13-føring.
Julie Scaglione førte an for gæsterne og leverede seks mål i de første 30 minutter.
Det lignede derfor, at man godt kunne begynde at kigge videre mod næste kamp, men NFH var slet ikke klar til at give op.
Målvogteren Greve hev den ene store redning efter den anden ud af hatten, mens der også kom gang i hjemmeholdets scoringer.
Efter 51 minutter fik NFH sin første føring i opgøret, og der var dermed lagt op til en gyserafslutning.
Med tre minutter tilbage stod det helt lige 32-32. Clara Lerby leverede de sidste scoringer, og hjemmepublikummet kunne gå amok efter at have vidnet et enormt comeback.
Mia Svele var også en profil for NFH og var holdets topscorer med ti mål.
/ritzau/