Den norske landsholdsstjerne og Team Esbjerg-profil Nora Mørk er ude på ubestemt tid.
Mørk, der denne sommer var med til at vinde OL-guld med Norge, har længe kæmpet med at få bugt med sine skader.
Og det tager hendes danske klub nu konsekvensen af, fortæller cheftræner Tomas Axnér.
Han siger til TV 2, at det er sundhedsstaben, der træffer beslutningen om, hvornår hun er retur.
»Men hun skal heller ikke spille med smerter, og vi har en lang sæson foran os. Det tager den tid, det tager. Det er ikke mig, der afgør det,« siger han og tilføjer, at klubben ser det som en investering at holde stjernen ude.
For smerter er lige præcis det, Mørk har lidt af den seneste tid.
Under OL kæmpede hun med at være fysisk klar og spillede en meget mindre rolle end normalt.
Siden har den afgørende norske landstræner Thorir Hergeirsson åbnet for muligheden for, at Mørk ikke spiller EM til efteråret i et forsøg på at skåne hende.
»Nu har vi begge haft brug for lidt fri, og hun er i fuld gang på klubholdet. Vi skal tale sammen, men det er helt oplagt, at Nora, som har været plaget af skader, har brug for tid til at træne og restituere. Der kan det være en god idé, at hun skipper EM, men ingen afgørelse af truffet,« sagde han til norske Dagbladet.
Mørk har spillet for Team Esbjerg siden 2022.

