Aalborg Håndbold er urørlig i denne sæson i Herreligaen, og det blev endnu en gang tydeligt, da nordjyderne trods en haltende start lørdag vandt med 34-27 i Fredericia.

Det var særligt de to landsholdsprofiler Thomas Arnoldsen og Mads Hoxer, der offensivt skaffede sejren, mens svenske Fabian Norsten kom ind undervejs og satte en stopper for de gode Fredericia-takter.

Med sejren er Aalborg fortsat ubesejrede i ligaen og er nu oppe på 21 sejre i lige så mange kampe. Fredericia kæmper i den anden ende for en plads i slutspillet og har på 11.-pladsen to point op til Sønderjyske i top-8.

Aalborg var taget til Fredericia uden profiler som Juri Knorr, Simon Hald og Felix Møller, og i indledningen kunne det særligt defensivt ses, at nordjyderne var en smule decimeret.

Fredericia fandt formlen og havde ingen problemer med at passere Niklas Landin i målet.

Det gav en føring på et par scoringer, men langsomt fik de nordjyske gæster gang i angrebet særligt takket være Arnoldsen.

Ført an af den duelstærke bagspiller etablerede nordjyderne kontakt, og da Fabian Norsten samtidig kom ind i målet, gik nordjyderne til pause ovenpå.

Norsten tog momentum med ind i anden halvleg, hvor han pillede pynten fuldstændig af Fredericias skytter.

Da Aalborg fortsat havde styr på offensiven, gav Norstens redninger seks ubesvarede nordjyske scoringer i træk. Mads Hoxer overtog den målscorende rolle fra Arnoldsen og lavede fem af seks Aalborg-mål i en periode.

Så var det forventede hul slået, og Aalborg satte sejrsmaskinen på autopilot.

Det blev aldrig spændende, og i stedet duellerede Arnoldsen og Hoxer om, hvem der skulle blive kampens topscorer. Den duel vandt Arnoldsen med ti scoringer. Hoxer sluttede med ni mål.

/ritzau/