Landsholdsikon får tv-job
Han skal i aktion bag skærmen til den kommende Champions League-håndboldsæson.

Han skal i aktion bag skærmen til den kommende Champions League-håndboldsæson.

En dansk håndboldlegende bliver i fremtiden fast mand på tv-skærmen.
Det sker, når den mest scorende landsholdsspiller nogensinde, Lars Christiansen, til den kommende sæson bliver en del af Viaplays dækning af både herrernes og kvindernes Champions League-håndbold.
»Vi har sikret os håndboldens fineste vare, og nu sætter vi et hold, der kan gøre den retfærdighed med faglighed, passion og indsigt,« konstaterer Rune Knudsen, sportschef på Viaplay, i en pressemeddelelse.
Lars Christiansen supplerer således den mangeårige tv-ekspert Christian Dalmose samt den tidligere landsholdsspiller Lotte Grigel, der vender tilbage til Viaplay efter nogle års pause.
Men helt ny på ekspert- og kommentatorholdet er altså Lars Christiansen:
»Champions League er der, hvor håndbolden er allerbedst. Jeg har selv spillet et hav af kampe og flere finaler i den turnering. Det kan ikke blive større på klubniveau,« siger han selv:
»Jeg glæder mig bare til at komme i gang.«
Samtlige Champions League-kampe på både kvinde- og herresiden bliver i den kommende sæson vist hos Viaplay, lyder det fra streamingtjenesten.