Ikast moser østjyder og booker DM-semifinale
Landsholdsspillerne Amalie Milling og Julie Scaglione var fremtrædende, da Ikast bankede HH Elite.

Landsholdsspillerne Amalie Milling og Julie Scaglione var fremtrædende, da Ikast bankede HH Elite.

Ikast Håndbold skal spille DM-semifinaler senere i maj.
Det er en kendsgerning efter midtjydernes sikre 31-23-sejr på udebane over Horsens-holdet HH Elite lørdag eftermiddag.
Den blev i høj grad grundlagt i første halvlegs sidste 13 minutter, hvor måltavlen gik fra 8-8 til pausestillingen 19-10.
Målvogter Amalie Milling rullede gardinerne ned og præsterede hele otte redninger i den gyldne periode, hvor hjemmeholdet også sendte et straffekast på stolpen og smed flere bolde væk.
Landsholdskollega Julie Scaglione var i hopla i den anden ende og sendte syv bolde i nettet fordelt bredt ud over de første 30 minutter, hvorefter anden halvleg var en mere jævn omgang.
Ikast har vundet alle sine fire kampe i slutspillets gruppe 2 og kan senere lørdag få selskab af Odense Håndbold i top-2 og dermed DM-semifinalerne. Slår fynboerne Viborg HK på udebane, er avancement fra gruppen afgjort.
Tilbage er i så fald kun at finde ud af, hvem der slutter et og to, og det bliver givetvis først afgjort, når Ikast næste lørdag gæster Odense i sidste spillerunde.
/ritzau/