Der gik et chok gennem Håndbolddanmark tirsdag aften, da det kom frem, at Mikkel Hansen var blevet ramt af en blodprop i lungerne.

Men på trods af den alvorlige tilstand, som den danske håndboldstjerne befinder sig i, er karrieren ikke i fare.

Det mener Christian Lange, der er uddannet læge med speciale i hjerte-kar-sygdomme.

»Som den sportsmand, han er, forventer jeg, at det kommer til at gå 100 procent i orden. Fremtidsudsigterne for ham er rigtig gode, så han kan godt fortsætte håndboldkarrieren,« siger han til B.T.

FERENC ISZA

Den 34-årige Paris Saint-Germain-spiller blev i sidste uge opereret for brusk i knæet, og det er her, der efterfølgende er opstået komplikationer, som har ført til en blodprop.

Ifølge hjertelægen er den danske stjerne med al sandsynlighed blevet ramt af den type blodprop, som kan ramme alle mennesker:

»Der findes to typer af blodpropper. Dem, der skyldes en usund livsstil, man har opbygget igennem en årrække, eller dem, der opstår ved at have ligget eller siddet stille i længere tid, hvorefter man så pludselig rejser sig op. Og i dette tilfælde er den jo opstået efter en operation i benet.«

Noget, der ifølge Christian Lange betyder, at der er sket en langsom blodgennemstrømning i de blodkar, der løber fra benet og tilbage til hjertet, som efterfølgende har dannet en prop.

»Proppen kan opstå i løbet af nogle timer, og den kan så flyde op i lungerne i løbet af nogle minutter, hvor den så kiler sig fast,« forklarer han og tilføjer:

»Næsten alle blodpropper i lungerne kommer fra benene, og her udgør knæoperationer en stor risiko.«

Hvor farligt er denne type blodprop?

»Hvis blodproppen er stor, så er man i potentiel livsfare.«

Hvad med behandlingsmulighederne?

»Vi har rigtig effektiv medicin, der opløser blodpropper. Her er mit bud, at han skal tage nogle tabletter dagligt i tre-seks måneder.«

Kan han så spille håndbold i den periode?

»Han kan godt dyrke motion i de måneder, så her er det nok mere selve knæoperationen, der vil være mest hæmmende for ham.«

Det var tirsdag aften, at den franske storklub meldte ud, at Mikkel Hansen var færdig for sæsonen på grund af blodproppen.

Dermed har den danske superstjerne spillet sin sidste kamp for PSG, da han til sommer skifter til Aalborg Håndbold.