Hjemme i stuen sad han klar med en plan. En salgstale.
Overfor ham sad Danmarks i øjeblikket mest brandvarme håndboldspiller og hendes mor.
For ham var der ingen tvivl om, hvad der var bedst for Helena Elver, der dengang i foråret 2020 var 22 år gammel og på vej mod en stor karriere.
Hun skulle blive i hans klub Aarhus United. Bygge videre på den karriere, der allerede havde kastet en alvorlig korsbåndsskade af sig som blot 19-årig. Det forklarede han både mor og datter.

Men sådan gik det ikke for den daværende håndbolddirektør Mads Winther. Elver strøg videre til Odense Håndbold, hvor hun i dag har stor succes.
Det er dog en succes, der har været længe undervejs.
Måske for længe.
For den første korsbåndsskade blev til endnu én. Og to blev til tre i en hjerteskærende håndboldskæbne, før hun i dag i december 2024 er i gang med et landsholdsgennembrud for Danmark som en kæmpe profil.
»Det var det, jeg talte med hende og hendes mor om hjemme i min stue dengang. Det er da klart, jeg ville holde længere på hende for klubbens skyld, men også fordi jeg vidste, det ville blive en stor belastning for hende i Odense med flere kampe.«
»Det var for fristende for hende. Det gjorde sgu ondt at sidde på sidelinjen og se, at hun så fik en korsbåndsskade fire måneder inde i sæsonen,« husker Mads Winther, da B.T. taler med ham.
I disse dage er den nu 26-årige Helena Elver godt i gang med at brænde banen af for Danmark, der spiller EM i Schweiz, Østrig og Ungarn.
Playmakerens succes kommer efter et efterår i Odense Håndbold, hvor hun har taget et markant skridt op i sit niveau. Hun sætter tonen an i angrebet med et vildt fodskifte og en håndboldforståelse, der får både hende selv og holdkammeraterne til at skinne. Både på klubholdet - og nu på landsholdet.

Men de mange skader har været en grim følgesvend på rejsen mod håndboldtoppen. Samlet set i hendes karriere har hun været skadet i næsten 1000 dage med knæskader, der kunne have taget gejsten fra selv den mest ambitiøse eliteatlet.
Men ikke for Elver.
Hun er kommet tilbage gang på gang. I trods. Ifølge Mads Winther skyldes det et ekstremt drive for håndbolden.
»Når jeg så de interviews, hun lavede, da hun var skadet, hvor hun var helt knust og i tårer... Det ramte sindssygt hårdt. Jeg mødte hende til en landskamp i Horsens efter hendes anden skade. Og det var bare sørgeligt. Det påvirker sgu én voldsomt. For hende er håndbold alt. Det er dét, hun gerne vil. Det gør mig glad at se hende have succes,« siger han.
Lige nu sætter den tidligere Aarhus United-direktør sig glad tilbage hjemme i den stue, hvor han prøvede at overtale Elver til at blive.
For han er stolt over at se hende have succes, når håndbolden ruller foran millioner af tv-seende danskere i december.
Én tanke kan han dog ikke helt slippe.
»Jeg tror stadig den dag i dag, at det kunne have gjort hende til en endnu bedre håndboldspiller at blive hos os. Men nu sender vi bare positive tanker i hendes retning. Det har hun fortjent.«
Danmark og Elver spiller tirsdag sidste gruppekamp mod Færøerne klokken 18.00. Et opgør, du kan følge her på B.T.
