EM i januar endte lykkeligt for de danske håndboldherrer.
For første gang i 14 år blev det til guld, men vejen dertil var bøvlet og besværlig.
Noget uvant for landstræner Nikolaj Jacobsen, der har kunnet mærke konsekvensen efter slutrunden.
»Den her slutrunde har helt sikkert trukket flere tænder ud, end de andre har tidligere,« siger han til B.T.
Undervejs tabte man til Portugal og satte massivt pres på sig selv i forhold til at holde EM-drømmen i live.
»Slutrunden var på hjemmebane, og turneringen gik ikke ligesom, vi har prøvet før, hvor vi har været i fuld kontrol fra starten af.«

»Både jeg selv og vi som gruppe stod i den fjerde kamp med ryggen mod muren. Der har været mange 'kvartfinaler,' hvor det har været tæt på, vi var ude, hvis vi tabte. Det var en ny oplevelse, for det har vi ikke stået i nu før med det hold, vi har nu,« forklarer Jacobsen.
Han kunne mærke presset undervejs.
»Der var et massivt tryk. Forventningspresset. Både vores egne interne forventninger, men også trykket fra et helt land, der havde et håb og et ønske om, at vi vandt,« siger han.
Læg dertil, at holdet også blev ramt af flere skader på især stregpositionen, hvor Lukas Jørgensen beskadigede sit korsbånd, Emil Bergholt blev både far for anden gang undervejs, mens han udgik med en fodskade.
Og inden EM-finalen blev stregkæmpen Simon Hald ramt af hjerteflimmer.
»Der skete mange ting under turneringen, der krævede, vi forholdt os til en masse. Det har været fedt at prøve udfordringen, det er ikke det, men jeg tror ikke, at det ikke kun er mig, der har haft det sådan. Den trak bare flere kræfter ud end før,« siger Jacobsen.
Han står for første gang siden EM i spidsen for håndboldherrerne i slutningen af marts, hvor man møder Norge, USA og Holland i Golden League.

