Den danske superstjerne Mikkel Hansen måtte få fingeren sat på plads igen i åbningskampen mod Tjekkiet, der endte med en 23-14-sejr til Danmark. 

I første halvleg efter en scoring røg den ud af led, og Hansen var i smerter, mens han fik hjælp af landsholdets fysioterapeut Anja David Greve. 

»Jeg kunne se det. Fingeren røg ud af led. Men den er sat på plads igen, og den er godt tapet ind. Vi må lige se, hvordan den reagerer i morgen. Men han kunne fint spille videre, så det var positivt,« lyder det fra landstræner Nikolaj Jacobsen. 

Selv var hovedpersonen også fint tilfreds med reaktionen efter skaden. 

EM herrehåndboldkamp mellem Danmark - Tjekkiet i Olympiahalle i München, torsdag den 11. januar 2024
EM herrehåndboldkamp mellem Danmark - Tjekkiet i Olympiahalle i München, torsdag den 11. januar 2024 Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Vis mere

»Vi må lige se, hvordan det ser ud her i aften. Selvfølgelig mærker man lidt, men jeg kunne godt kaste. Og det er jo egentligt det, der er det vigtigste,« lyder det fra Hansen. 

Tjekkiet kom buldrende fra start, og det offensive forsvar gav problemer for danskerne, siger han.

»Det er aldrig let at spille mod et hold, der gør alt for, at man ikke kan spille håndbold. De dækker ekstremt offensivt og anderledes. Jeg ved ikke, om vi stresser lidt over det, det lykkedes vi mere med i anden halvleg at få sluppet boldene,« siger han og tilføjer om dagens helt store helt. 

Emil Nielsen. 

»Det hjælper også at have en keeper, der står med 72 procent. Det er ret imponerende,« siger han med et smil. 

Danmark møder Grækenland lørdag i den næste EM-kamp.

Andre læser også