Det vakte en hel del opsigt, da Viborg HK umiddelbart før sæsonstart stoppede samarbejdet med sidste sæsons topscorer Christina Pedersen på grund af 'gnidninger'.

Nu bryder Christina Pedersen tavsheden.

»Personligt tog det rigtigt, rigtigt hårdt på mig. En periode, hvor jeg var ekstremt demotiveret. Det var en lang sommer, men alt løste sig jo. Jeg er glad nu, men det er klart, at det sidder stadig ekstremt meget i en,« siger håndboldspilleren til TV 2.

Undervejs i interviewet knækker Christina Pedersens stemme, og hun får tårer i øjnene.

Det var da også et meget usædvanligt forløb, der førte til hendes abrupte brud med Viborg HK.

Først blev Christina Pedersen suspenderet af Viborg HK på grund af 'gnidninger mellem hende og spillertruppen', og umiddelbart før sæsonstarten meldte klubben så ud, at parterne var gået hvert til sit.

For blot tyve minutter senere at trække pressemeddelelsen om bruddet tilbage – for så senere at udgive den igen.

Ifølge TV Midtvest var Viborg HKs bestyrelse ikke klar over, at nyheden var kommet ud, og fratrædelsesaftalen var ikke forhandlet på plads på daværende tidspunkt. 

Efterfølgende faldt aftalen på plads, hvorefter nyheden om bruddet igen dukkede op på klubbens hjemmeside.

Forløbet var ifølge B.T.s håndboldkommentator, Johnny Wojciech Kokborg, »skandaløst«. Du kan læse mere om hvorfor og få hele hans vurdering af bruddet HER.

I dag spiller Christina Pedersen i norske Larvik. Til TV 2 fortæller playmakeren, at hun har genfundet håndboldglæden.