Odenses håndboldkvinder skal klare sig uden Louise Burgaard i den kommende tid.

Den 33-årige bagspiller brækkede en knogle i den ene hånd i søndagens Champions League-sejr ude over Ikast. Hun skal opereres for skaden. Det oplyser Odense onsdag på sin hjemmeside.

- En uheldig kampaktion resulterede i en brækket knogle i hånden. Skadens omfang kræver en operation, som desværre holder hende ukampdygtig i den kommende periode.

- Så snart hånden tillader det, vil Louise og klubben opstarte en genoptræningsplan, så vores nummer 27 hurtigst muligt kan vende retur på banen, skriver klubben på sin hjemmeside.

Louise Burgaard har i adskillige år været stamspiller på det danske håndboldlandshold, hvor hun fik debut i 2011.

Men hun har ikke deltaget i de seneste slutrunder for Danmark af forskellige årsager.

Louise Burgaard gik glip af sidste års VM i december, kort efter at hun havde født sit første barn flere måneder for tidligt.

I midten af januar gjorde Louise Burgaard comeback for Odense, der nu igen skal undvære veteranen. Odense melder ikke noget ud om tidshorisonten for bagspillerens fravær.

/ritzau/