Når Danmark søndag aften spiller EM-finale mod Tyskland i Jyske Bank Boxen, er der helt udsolgt.

Vil man alligevel forsøge at skaffe sig billetter, findes de på uautoriserede salgsplatforme – men til priser, der langt fra ligner de oprindelige. 

På platforme som Viagogo og StubHub koster de billigste billetter omkring 4.600 kroner, mens de dyreste udbydes til priser på op mod 19.000 kroner.

Det skriver TV Midtvest

Samtidig oplyser DanskHåndbold, at de officielle billetpriser til finalen har ligget på 195 kroner for de billigste pladser og op til 2.000 kroner for de dyreste.

Derfor opfordrer DanskHåndbold og det europæiske håndboldforbund, EHF, til, at man ikke benytter sig af de uautoriserede salgsplatforme. 

»Vi anbefaler klart alle fans til kun at købe billetter via de officielle kanaler og ikke via tredjepartsplatforme, da de officielle kanaler er de eneste steder, der garanterer billettens gyldighed,« oplyser EHF til TV 2 Sport.

Finalen løber af stablen klokken 18 søndag aften. Du kan følge opgøret i B.T.s liveblog søndag.