Hun har været en af de bærende kræfter på det norske håndboldlandshold i mange år.

Men snart kan 33-årige Nora Mørks landsholdskarriere være fortid.

»Lige nu vil jeg ikke tage stilling til fremtiden. Der er stadig længe til den næste landsholdssamling. Jeg er nødt til at se, hvordan min krop har det,« sagde Mørk til Dagbladet kort efter OL-finalen, hvor hun og resten af det norske landshold sikrede sig en guldmedalje.

Nordmanden har døjet med lægproblemer, hvilket holdt hende ude i en enkelt kamp under OL.

Nora Mørk var med til at knuse danskerne hele to gange under OL.
Nora Mørk var med til at knuse danskerne hele to gange under OL. Bernadett Szabo/Reuters/Ritzau Scanpix

Men det kunne have holdt Esbjerg-stjernen ude i endnu længere tid, og derfor var det også en lettet norsk landstræner, der mødte pressen.

»Det er en stor ting for Nora (at vinde guld, red.). Hun har arbejdet hårdt for det her. Især denne sommer og i optakten til OL. Oddsene var ikke gode, men sammen med gode mennesker fik vi det til at ske. Hun har været meget plaget,« lød det fra Thorir Hergeirsson.

Og Nora Mørk bekræfter, at hun har været plaget under OL.

»Ja, det er sandt. Jeg har været det, men jeg er også kommet igennem det med hjælp fra en fysioterapeut og læge. Jeg har kæmpet med mine lægge, og det har jeg gjort hele tiden, men det gik,« siger hun.

Den norske kaptajn, Stine Bredal Oftedal, der nu siger farvel til en glorværdig karriere, er imponeret over sin mangeårige landsholdskollega og gode veninde.

»Selvom hun har smerter, ved man, at hun vil være der og kæmpe på banen. Det er jeg meget imponeret over.«

»Vi har været igennem meget, og hun har også været igennem så meget med hensyn til skader. Det er den perfekte afslutning for mig, og det er også den perfekte afslutning for hende, hvis det skulle komme dertil,« siger Oftedal.