I sommeren 2024 sprang Ralf Schumacher ud som homoseksuel, og i samme ombæring præsenterede han sin nye franske kæreste, Étienne.

Og nu har de to turtelduer taget det næste skridt.

De skal nemlig giftes, skriver de i en fælles udtalelse på Instagram.

»Vi er glade for at kunne bekræfte, at Ralf Schumacher og hans partner, Étienne Bousquet-Cassagne, skal giftes. Begge er meget glade for de mange venlige lykønskninger, de har modtaget.«

»Ralf og Étienne har ikke yderligere personlige detaljer og beder venligst om, at deres privatliv respekteres. Tak for jeres forståelse,« lyder det.

Ifølge det tyske medie Bild har Ralf Schumacher og Étienne Bousquet-Cassagne planer om at holde et tredages bryllup i Saint Tropez.

Samme medie skriver også, at Ralf Schumachers ekskone, Cora Schumacher, ønsker parret tillykke med deres nye titel.

Det var ellers ikke givet, at hun ville være glad på sin eksmands vegne, som hun også deler sønnen, David, med.

For hun var rasende, da Ralf Schumacher sprang ud som homoseksuel.

Hun fortalte, at hun følte sig udnyttet, og at det føltes som et »stik i hjertet«, da han annoncerede det.

Ifølge hende var der i løbet af Ralf Schumachers karriere mange rygter om hans seksualitet, men da hun konfronterede ham med dem, benægtede han alt og sagde, at hun skulle søge psykologisk hjælp.

Det blev starten på et længere drama mellem det tidligere ægtepar, der nu synes at være faldet til ro.