Det er snedigt, at formand Lars Løkke Rasmussen fra Moderaterne kræver tilsagn fra statsminister Mette Frederiksen (S), før han vil overveje at pege på hende.
Det mener to kommentatorer, fordi Løkke kræver, at regeringen skal sætte en advokatvurdering i gang i minksagen, før han vil bekende kulør.
- Det tilsagn får han ikke før valget, og så kan han holde tingene flydende, og det er lige præcis det, han gerne vil.
- Han vil spille med alle de kort, han har, og ikke binde sig til noget som helst, men se hvad han kan få størst udbytte af personligt og politisk, siger politisk analytiker Erik Holstein fra Altinget.
Der er kommet fornyet fokus på Løkke, der på blot en måned er gået fra 1,8 procent af stemmerne til 9,2 i den seneste måling, som Voxmeter har foretaget for Ritzau.
Dermed ventes medierne i endnu højere grad at kræve svar fra ham på, om han vil pege på Frederiksen eller eksempelvis Venstre-formand Jakob Ellemann-Jensen.
Politisk kommentator Hans Engell fra Ekstra Bladet kalder det "typisk Løkke" og mener, at det er smart på flere måder.
- Han stiller det som et krav og signalerer til vælgerne, at han ikke vil pege på Frederiksen eller Ellemann, men at han opstiller et krav til hende.
- Mange blå vælgere vil forstå det sådan, at han stiller et krav til hende, som hun får meget svært ved at opfylde.
- Han flytter sig i retning af de blå vælgere, som hidtil ikke har villet pege på ham, fordi de ikke er sikker på, hvor den ville lande, siger Engell.
Erik Holstein tror, at Løkke kan gå gennem valgkampen uden at sige, hvem han vil pege på som statsminister
- Jeg tror godt, han kan holde stand. Det går meget godt for ham, selv om han ikke har sagt noget.
- Den gængse latin på Borgen er, at vælgerne vil vide, hvilken statsminister de får, siger Holstein.
Kommentatoren mener, at Løkke er i en anden position, fordi hans projekt er et midterprojekt, og fordi der er energi-, inflations- og sikkerhedskrise, som gør, at mange vælgere helst vil se, at politikerne står sammen.
Den store opbakning til Løkke har overrasket Holstein, som peger på, at Løkke som politiker har meget med i bagagen.
- Hvis der er nogen, der har stået for blokpolitik gennem tiderne, så er det ham. Der har aldrig været ført så meget blokpolitik, som da han var toppolitiker.
- Det var først da han ikke kunne komme videre med blokpolitikken, og han stod til at tabe sidste valg, at han gik mod det. Så længe den tjente ham godt, havde han ikke noget imod det, siger politisk analytiker Erik Holstein fra Altinget.
/ritzau/