Manchester Uniteds centrale forsvarsklippe Harry Maguire er endt i store problemer.
Den engelske landsholdsspiller har netop modtaget en betinget fængselsdom på 15 måneder efter karambolage på den græske ferieø Mykonos i 2020.
Det har en græsk domstol onsdag afgjort, skriver Sky Sports.
Episoden udspillede sig på en bytur i det græske, hvor landsholdsstjernen kom op at toppes med engelske turister.
Politiet måtte i sin tid skille parterne ad, og her gik det angiveligt først galt for Premier League-profilen.
Maguire modsatte sig således anholdelsen og skulle angiveligt hav både slået og sparket på betjentene fra ordensmagten.
I første omgang blev han idømt 21 måneders betinget fængsel, men dommen blev annulleret efter en appel i overensstemmelse med græsk lovgivning.
Selvom Harry Maguire hele tiden har nægtet sig skyldig, er han blevet dømt for ikke-alvorlig vold, modstand af anholdelse og bestikkelse.
Da dommen er betinget, skal Maguire dog ikke bag tremmer, medmindre han begår ny kriminalitet i perioden.
Han og hans advokater har besluttet at anke dommen.

