Han oplever lige nu sin værste tid, lyder det fra de spanske medier.

De taler om den argentinske stjerne Julian Alvarez, der er lagt for had af sine egne fans i Atletico Madrid.

Allerede under VM kunne de høre ham tale om, at det ville være bedst for ham at komme videre - og alle medier kunne berette om en brandvarm forbindelse til rivalerne fra Barcelona, som dog fik nej.

Den slags går ikke ustraffet forbi, og allerede under en præsentation af holdet gik det helt galt.

»I det øjeblik storskærmen viste argentinerens navn, brød stadionet ud i et øredøvende buhråb,« skriver spanske 20minutos, der beskriver fejden som en 'total skilsmisse' mellem ham og fansene.

Han kom i kamp mod Villarreal, og her fik Atletico Madrid fremtvunget 2-2 trods et rødt kort og et straffespark begået af danske Morten Hjulmand - men alligevel var publikum på nakken af Alvarez.

Han måtte storme i omklædningsrummet.

»Det var klubbens beslutning, at han ikke skulle gå hen til tribunerne og fansene,« lød det fra træner Diego Simeone, der opfordrede alle til at stå sammen.

Men det er nok svært at få fansenes sind i ro.

Efter kampen kvitterede de med flere buhråb og smed deres tørklæder. 

Glemt er den 26-åriges 49 kasser for hovedstadsklubben...