Det danske kvindelandshold i fodbold vandt tirsdag aften med 2-0 over Aserbajdsjan i VM-kvalifikationen.
Men trods en sejr, der bringer Danmark et skridt tættere på VM i Australien og New Zealand næste år, er der utilfredshed at spore i landsholdslejren efter kampen.
Den danske landstræner Lars Søndergaard er nemlig ikke imponeret over holdets indsats tirsdag.
- Det var ikke så god en kamp i dag. Vores indsats i dag var ikke så god i første halvleg, men bedre i anden halvleg, siger landstræneren.
Danmark åbnede for målkontoen allerede efter halvandet minuts spil mod gæsterne. Men trods den tidlige scoring og stort boldovertag, savnede Lars Søndergaard mere tålmodighed i spillet.
- Vi ved, at vi kan spille på et bedre niveau, end det vi viste, lyder fra Søndergaard, der mener, at Danmark var Aserbajdsjan klart overlegne.
Heller ikke landsholdsspilleren Sofie Svava var imponeret over tirsdagens indsats.
- Jeg synes ikke, at det var vores bedste landskamp. Vi leverede ikke i dag, lyder det fra Svava, der til dagligt spiller i Real Madrid.
Hun afviser dog, at danskerne undervurderede sin undertippede modstander.
- Jeg synes ikke, at vi undervurderer nogen hold, når vi går ind og spiller. Som hold så har man nogen gange nogle dårlige kampe, og det var tilfældet i dag. Man kan ikke vinde 7-0 eller 8-0 i hver kamp, lyder det fra Svava, der lagde op til kampens første mål.
Tilbage i september vandt Danmark med 8-0 ude over Aserbajdsjan.
For Lars Søndergaard var der også andet end blot danskernes spil, der spillede en rolle spillet og resultatet.
Han observerede, at tirsdagens modstander havde fokus på at trække tiden og tempoet ud af kampen, hvilket ifølge landstræneren gjorde det svært for danskerne at spille fodbold.
Derudover fremhæver han, at Danmark tirsdag måtte undvære blandt andet Pernille Harder og Signe Bruun, og at de nye relationer ikke helt klikkede som ønsket.
Uanset hvordan og hvor meget Danmark vinder, er kritikerne svære at gøre tilfredse, mener Søndergaard.
- Når vi vinder 7-0, så er modstanderen for ringe. Når vi vinder 2-0, så er vi ringe, siger han.
/ritzau/
