Husker du Dream Team fra 1992?

Det amerikanske basketball-landshold anført af Michael Jordan var så store stjerner ved OL, at de skrev autografer til modstanderne, og torsdag aften fik Simon Kjær også så ærbødig behandling af spillerne fra San Marino.

Det lille land midt i Italien er verdens dårligst rangerede fodboldnation, og deres spillere benyttede landskampen i Parken til at forsøge at få lidt med hjem fra Simon Kjær, der nyder enorm anseelse på de italienske kanter.

»Sådan er det, når man spiller mod nogen, der ikke til daglig spiller mod den type modstand. De er fans som alle andre, og jeg tror, halvdelen af dem var Milan-fans. Det er kun sjovt og fedt,« lød det fra landsholdsanføreren, der spillede en stærk kamp.

Og Kjær fik da også givet sin trøje væk.

»Der blev stille og roligt spurgt under kampen. Han spurgte på vegne af en, der havde oplevet et dødsfald i sin familie. Derfor fik han den.«

Også Jonas Wind synes, det var lidt af en oplevelse med de ydmyge modstandere, der ville have fotos og trøjer.

»Der var god trafik i spillertunnellen, hvor de ventede på os. Jeg fik også givet min trøje til en af spillerne. Det var så fint,« sagde Wind, der ikke ligefrem havde prøvet at blive modtaget i spillertunnellen på den måde.

Det endte 4-0 i Parken, og nu venter den vigtigste kamp i kvalifikationen i Helsinki.

Med en sejr kan Danmark overtage førsteplads i gruppen.