En straffesparksscoring af Bruno Fernandes afgjorde kampen om Champions League-pladserne til Manchester Uniteds fordel.

I kampen ude mod Leicester med Kasper Schmeichel på mål vandt Manchester United 2-0, og det betyder, at de er med i Champions League i næste sæson, mens Leicester slutter uden for Champions League-pladserne.

Mens Leicester i den dybe overtid jagtede en scoring, kostede Kasper Schmeichel målet til 2-0.

Med bolden i fødderne forsøgte han at drible uden om Manchester Uniteds Jesse Lingard, men United-spilleren snuppede bolden fra Schmeichel og kunne score på frit mål, og det betyder, at Leicester ender som nummer fem i Premier League.

Samtidigt vandt Chelsea nemlig 2-0 og Wolverhampton og sikrede sig dermed fjerdepladsen, der også giver adgang til Champions League.

Længere nede gav nederlaget til Wolverhampton en kærkommen mulighed for Tottenham til at nå europæisk fodbold i næste sæson. De skulle i så fald have point mod Crystal Palace, og da den kamp sluttede 1-1, lander Tottenham på sjettepladsen, der giver adgang til Europa League i næste sæson.

I bunden fik Aston Villa et point mod West Ham, og det var nok for dem til at sikre sig en ny sæson i Premier League. Bournemouth gjorde ellers deres arbejde ved at slå Everton i kampen for at overleve, men pointet til Aston Villa sender dem ned i den næstbedste række.

Det samme gælder Watford, der tabte til Arsenal.

Sådan sluttede det i Premier League:

  1. Liverpool

  2. Manchester City

  3. Manchester United

  4. Chelsea

  5. Leicester

  6. Tottenham

  7. Wolverhampton

  8. Arsenal

  9. Sheffield United

  10. Burnley

  11. Southampton

  12. Everton

  13. Newcastle

  14. Crystal Palace

  15. Brighton

  16. West Ham

  17. Aston Villa

  18. Bournemouth

  19. Watford

  20. Norwich