Da Donald Trump fik overrakt en fredspris af FIFA-præsident Gianni Infantino ved fredagens VM-lodtrækning, blev der skrevet historie.

Den amerikanske præsident blev nemlig hædret med en nystiftet fredspris forud for sommerens VM-slutrunde i USA, Mexico og Canada.

Og det udstiller FIFAs store dobbeltmoral, lyder det. Det kommer vi tilbage til senere.

»Der er ikke noget fortilfælde på det her niveau, hvor man uddeler en fredspris på den måde. Men det er ikke første gang, at FIFA forsøger at tækkes magthavere rundt omkring,« siger fodboldhistoriker og forfatter Svend Rybner.

»Hvis ikke Trump støtter VM, så bliver det besværligt. Det handler om at smøre ham og få VM afviklet så smertefrit som muligt. Han er tilsyneladende en meget forfængelig person. Man kan diskutere, om det objektivt er en god idé, men jeg tror, at det er klogt nok strategisk af FIFA.«

I årevis har den verdensomspændende fodboldorganisation prædiket, at politik og sport ikke bør blandes sammen.

Donald Trump fik overrakt et trofæ og en medalje af FIFA-præsident Gianni Infantino under fredagens VM-lodtrækning.
Donald Trump fik overrakt et trofæ og en medalje af FIFA-præsident Gianni Infantino under fredagens VM-lodtrækning. Foto: Amber Searls/Reuters/Ritzau Scanpix

Det skete eksempelvis ved VM-slutrunden i 2022 i Qatar, der blandt andet fik massiv kritik for at blive afholdt i et land, hvor menneskerettigheder ikke overholdes.

I 2034 er det Saudi-Arabien, der skal afholde VM.

Netop de beslutninger sætter en streg under FIFAs hykleri.

»Det her er et åbenlyst tilfælde, der udstiller en dobbeltmoral i FIFA. Når det passer dem, så bøjer de reglerne,« påpeger Svend Rybner.

»Lige her har FIFA ingen skrupler. Når der har været kritik af, at lande som Qatar eller Saudi-Arabien er VM-værter, har FIFAs melding været, at sport og politik ikke skal blandes sammen. Men det er jo præcis det, man gør, når man giver en pris til Trump.«

VM-slutrunden i USA handler selvfølgelig om fodbold. Men det handler også i høj grad om penge.

Fredsprisen til Trump sker derfor også som led i FIFAs åbenlyse kommercielle interesse i at få afviklet VM i USA. For jo flere, der ser fodbold, jo større bliver organisationens forretning.

»USA er et stort og købedygtigt marked, ligesom Mellemøsten er det. Det er dér, de store penge er.«

Det er ikke en ny tendens, at VM-værterne skaber debat.

Allerede for 100 år siden så man, at FIFA placerede turneringen kontroversielle steder.

»Historisk set har FIFA altid manøvreret i et verdenspolitisk billede. I 1934 lagde man eksempelvis VM i Mussolinis Italien under et omdiskuteret fascistisk diktatur,« siger Svend Rybner.

»FIFA har en lang historie med at tilpasse sig de politiske vinde, der blæser. De har aldrig været en ideologisk organisation, og det er nok ikke sidste gang, vi ser sådan noget her.«

Tildelingen af FIFAs Fredspris til Donald Trump har fået enorm kritik fra adskillige kanter.

Læs mere om det her.