Ronaldo-drama fortsætter: Nu bringes på Højlund på banen
Cristiano Ronaldo har 'liket' et opslag på det sociale medie Instagram, hvor den danske landsholdsspiller Rasmus Højlunds støtte af ham bliver omtalt.

Cristiano Ronaldo har 'liket' et opslag på det sociale medie Instagram, hvor den danske landsholdsspiller Rasmus Højlunds støtte af ham bliver omtalt.

At den danske landsholdsspiller Rasmus Højlund er stor fan af Cristiano Ronaldo er ikke gået verdensstjernens egen næse forbi.
Lørdag skriver de største sportsmedier i Portugal og Spanien, at Cristiano Ronaldo har 'liket' et Instagram-opslag med en video, hvor Rasmus Højlund bliver nævnt.

Det drejer sig om en video lavet af den brasilianske tv-station sportiv, hvor den tidligere brasilianske landsholdsspiller Felipe Melo fortæller, hvordan han ser, at Cristiano Ronaldo nyder »langt mere respekt fra sine modstandere« end sine holdkammerater på det portugisiske landshold og landstræneren Jorge Jesus.
»Bare i går (torsdag red.) blev Højlund meget vred på Jorge Jesus, fordi hans idol er Cristiano Ronaldo – ikke det portugisiske landshold,« lyder det blandt andet på videoen fra Felipe Melo, der har spillet 22 kampe for det brasilianske landshold.
Det var angiveligt en kontrovers med Jorge Jesus, der gjorde, at Cristiano Ronaldo onsdag aften på dramatisk vis forlod den portugisiske landsholdslejr, da han tog sit privatfly fra København til Madrid.
Opslaget med videoen, hvor Felipe Melo nævner Rasmus Højlund, er lørdag blevet liket af 27.000 personer – her iblandt Cristiano Ronaldo selv.

Rasmus Højlund fejrede sin scoring i 2-4-nederlaget mod Portugal torsdag aften i Parken med at lave en jubel som Cristiano Ronaldo plejer at gøre ved at springe op i luften, lave en piruet og råbe 'Siu'.
Og efter kampen viste tv-billederne, hvordan Rasmus Højlund med et knapt så venligt ansigtsudtryk rørte Jorge Jesus med en bevægelses, der ifølge det portugisiske medie A Bola lignede et lille skub.
Hverken Rasmus Højlund eller Jorge Jesus har udtalt sig om episoden efter slutfløjtet, og der er altså intet belæg for, at Højlund blev 'meget vred' på Portugals landstræner, som brasilianeren påstår.
I forhold til jubelscenen udtalte Højlund torsdag aften til TV 2, at han »ville hylde« Cristiano Ronaldo, da han er Højlunds »store idol«.
Du kan lytte til B.T. Fodbold på B.T.dk, Spotify, Apple Podcast, YouTube eller ved at trykke 'lyt' herunder: