Der var kuldegysninger for alle pengene, da Sébastien Haller søndag blev skiftet ind på Signal Iduna Park i Dortmund.

Og årsagen til den stående hyldest er ganske rørende.

Få dage efter den franskfødte ivorianers skifte til Borussia Dortmund i sommer klagede han over utilpashed, mens han sammen med resten af holdet var samlet i Schweiz på træningslejr.

Efter en række intensive lægeundersøgelser blev der fundet en tumor i testiklerne, som viste sig at være ondartet.

Haller sendte en tanke til den sygdom, han nu har overvundet. På sine kampstøvler havde han fået skrevet 'fuck cancer'. LEON KUEGELER

Den 28-årige angriber gik gennem to operationer og fire runder kemoterapi, før han med en ganske særlig hilsen på støvlerne gjorde comeback i søndagens sejr mod Augsburg – til stor jubel for de fremmødte fans.

Du kan se det rørende øjeblik i videoafspilleren øverst i artiklen.

Faktisk vendte Haller allerede tilbage til fodboldbanen tidligere på måneden, da han deltog i en træningskamp i spanske Marbella.

Her blev Haller sendt på banen i det 74. minut, da Dortmund førte 2-1. Den føring blev udbygget, og det tyske mandskab endte med at vinde kampen mod Düsseldorf med hele 5-1.

Sébastien Haller var glad efter søndagens sejr. RONALD WITTEK

Landsholdsspilleren blev i sommer hentet fra Ajax til Dortmund, hvor han var udset til at afløse målmaskinen Erling Haaland, der som bekendt skiftede til Manchester City.

Da Dortmund betalte 31 millioner euro – cirka 230 millioner danske kroner – for Haller, blev han klubbens dyreste indkøb nogensinde.

Dortmund vandt søndagens kamp med 4-3.