Det er kun de færreste, der har oplevet det, hun har.

Hendes pas har nærmest været på overarbejde i årtier.

Viaplays populære tv-profil Luna Christofi har nemlig rejst verden rundt i 27 år som fodbold- og Formel 1-journalist. Og på et tidspunkt nåede antallet af rejsedage faktisk helt op på 200 – om året. 

Derfor måtte hun da også tage en stor beslutning og skrue ned for arbejdsmængden for år tilbage.

Mest af alt på grund af nogle ord, som hendes ægtemand pludselig kom med. Ord, som satte tankerne i gang.

Det fortæller Luna Christofi i et interview med B.T.

Luna Christofi har verden rundt i 27 år.
Luna Christofi har verden rundt i 27 år. ARKIVFOTO: Nikolai Linares

»Der var på et tidspunkt, hvor han mente, at vi så meget, meget lidt til hinanden. Og det havde han jo helt ret i,« lyder det fra Viaplay-reporteren, inden hun fortsætter:

»For når man rejser så meget, så forsvinder ens liv lidt. Og når man så endelig er hjemme, er man så meget på bagkant med venner og familie, som jo er det vigtigste.«

»Det var hårdt.«

Og netop derfor befandt hun sig da også midt i et stort dilemma.

For skulle hun fortsætte med at rejse 200 dage om året, fordi hun holder så ekstremt meget af sit arbejde? Eller skulle hun skrue ned og i stedet prioritere mere tid med venner og familie?

Hun valgte det sidste. 

»Det er jo et dilemma. For jeg elsker mit arbejde. Men jeg savner omvendt heller ikke at rejse så meget. Og heller ikke det med ikke at være så meget hjemme og ikke kunne sove ud,« forklarer Luna Christofi.

Trofaste fodbold- og Formel 1-seere har dog næppe siddet med en følelse af, at de har måttet kigge langt efter hende de senere år, når de har tændt for tv'et.

Luna Christofi har været ansat hos Viaplay siden 1998.
Luna Christofi har været ansat hos Viaplay siden 1998. ARKIVFOTO: Nikolai Linares

Hun rejser nemlig stadig verden rundt.

Bare en smule mindre.

Også selv om ægtemanden godt kan finde på at brokke sig lidt en gang imellem.

For sådan har det altid været. Og sådan kommer det også til at være fremover, slår hun fast:

»Hver gang, min mand brokker sig, så siger jeg altid, at han jo vidste, hvad han gik ind til. Det var allerede i gang, da vi lærte hinanden at kende.«

Og når alt kommer til alt, så er det måske meget godt for husfredens skyld, at hun stadig står på sidelinjen, når der er Champions League på programmet.

»Min mand synes, det er dybt belastende, hvis jeg eksempelvis er hjemme og ser fire fodboldkampe i løbet af en weekend. Det, synes han, er dybt rystende. Det lærer han aldrig at forstå,« griner hun.