Selvom det blev offentliggjort, at det er Alphabeat, som står for den officielle danske EM-sang, forhindrer det ikke andre i at komme med andet bud.
For det er en klar dansk tradition, at der ved fodboldslutrunder skal laves en sang både officiel og uofficiel.
Og i år har Rasmus Bjerg givet sit bud på den uofficielle sang, som hedder 'Brug bolden'.
»Det opstod spontant sidste år, da vi skulle have afholdt EM. Alt var lukket ned, og vi havde fået aflyst over 40 job, så vi havde masser af tid i bandet. Og så manglede vi et projekt, som vi kunne blive glade i låget af, og noget, der kunne sprede glæde til andre,« forklarer Rasmus Bjerg til B.T.
»Vi satte os for at lave en rigtig folkelig sang a la sådan noget, vi skrålede med på i 80erne. Det er et bidrag fra hjertet, ingen har bedt os om det, og vi gør det simpelthen, fordi vi ikke kan lade være. Sangen er en gave fra os til hele Danmark.«
Sangen er derfor en hyldest til Danmark og et lille tilbageblik til de gode gamle 'Re-Sepp-Ten'-dage, som du kan lytte til her.
Sammen med blandt andet tidligere Shu-bi-dua-medlem Ole Kibsgaard og Nicholas Findsen har de lavet en sang, som er en hyldest til landsholdet, fodbolden og folkeligheden.
Sangen kan allerede lyttes på YouTube, men den udkommer først 11. juni, dagen hvor EM begynder.

