De spanske verdensmestre i fodbold vendte mandag hjem til en massiv fejring i hovedstaden Madrid.

Landsholdet landede ved middagstid mandag i lufthavnen i den spanske hovedstad.

Først på programmet var en tur til paladset Zarzuela nær Madrid, hvor der ventede lykønskninger fra den spanske kong Felipe og dronning Letizia.

- I har vist viljestyrke, modstandskraft og mod. Hele tiden godt hjulpet af jeres tekniske kunnen samt kontrol og overblik i spillet. I forener hoved og hjerte, lyder det fra den spanske konge.

Derefter gik turen videre til den spanske premierminister, Pedro Sánchez, inden de helt store festligheder kunne bryde løs.

Verdensmestrene blev derefter transporteret i en åben bus gennem Madrids gader. "Verdens konger" stod der på bussen, mens myndighederne vurderede, at over en million mennesker var på gaden for at hylde landsholdet.

- Jeg har altid sagt, at det smukkeste, der findes, er at vinde titler med sit land, og især et verdensmesterskab, siger den spanske anfører, Rodri.

- Denne generation voksede op med at se Iker Casillas og Andrés Iniesta løfte VM-trofæet (i 2010, red.), og at vi kan gøre det samme, er det største, man kan opnå i fodbold.

Busturen slutter ved den centrale plads Plaza de Cibeles, hvor det vurderes, at 120.000 mennesker vil fejre sejren. Der vil være en sejrsceremoni med spillerne og en efterfølgende koncert.

Spanien vandt søndag VM-finalen i New Jersey i USA med 1-0 over Argentina efter forlænget spilletid. Ferran Torres blev den helt store helt for spanierne, da han tordnede bolden i kassen og blev matchvinder.

Det er anden gang, at Spanien vinder VM i fodbold. Det skete første gang i 2010.

Spaniens fodboldkvinder er ligeledes forsvarende verdensmestre fra 2023. Det er første gang, at et land er forsvarende verdensmester for både mænd og kvinder.

Om fire år skal spanierne afholde den næste VM-slutrunde. Spanien deler værtskabet med Portugal, Marokko, Argentina, Uruguay og Paraguay.

RITZAU