En hooligan. En alfons. En dybt kontroversiel skikkelse med tråde til den kriminelle underverden. 

Og nu polsk præsident.

Mandag kulminerede et halvt års skandaleramt præsidentkampagne for 42-årige Karol Nawrocki, der netop er blevet udråbt som vinder ved det polske valg. 

Et valg, der kan sætte en ny retning for polakkerne, der også kunne have peget på den noget mere liberale Rafal Trzaskowski.

Nawrocki har formået at få en valgsejr midt i et vildt stormvejr. 
Nawrocki har formået at få en valgsejr midt i et vildt stormvejr.  Lukasz Szelag/EPA/Ritzau Scanpix

I stedet blev det den højreorienterede Trump-fan fra PiS-partiet – Lov og Retfærdighed på dansk – uden nogen reel politisk erfaring. 

Og med sig trækker den uddannede historiker Karol Nawrocki et langt net af skandaler ind i toppen af den polske magtelite. 

Skandaler, der alle udspringer fra hans hjemby, Gdansk, hvor de mange historier har bidraget til, at han er blevet døbt 'Gangsteren'.

Et øgenavn, der vil give mere mening over de næste linjer.

Den fodboldgale præsident har ikke kun begået sig på banen. 
Den fodboldgale præsident har ikke kun begået sig på banen.  Lukasz Glowala/Reuters/Ritzau Scanpix

Undervejs i valgkampen har et gammelt interview med Radio Poznan blandt andet hjemsøgt Nawrocki.

Her medvirkede han i en serie, der slet og ret hedder 'Interview med en hooligan'. Flere polske medier –heriblandt Gazeta Wyborcza – har beskrevet, hvordan Nawrocki tilbage i 2009 var en del af et organiseret hooliganslagsmål i en skov mellem fans fra de to klubber Lechia Gdansk og Lech Poznan. 

Ifølge medierne findes der endda videomateriale af slåskampene, som endnu ikke har set dagens lys. 

Gdansk-fødte Nawrocki er blevet konfronteret med historierne flere gange, og han har ikke afvist det.  Tværtimod.

Lukasz Glowala/Reuters/Ritzau Scanpix

En talsmand fra hans kampagne har udtalt til polske Onet, at den nykårede præsident ikke skammer sig over sin fortid, som han så som en 'nobel handling', mens han side om side sloges med folk, der blandt andet er dømt for mord. 

Afsløringerne om hans fortid har stået i kø i månederne op til valget. Og de har alle ét til fælles. Det er afsløringer, hvor Nawrocki har fået udbytte af sin magt. 

Som direktør for 2. verdenskrigsmuseet i Gdansk er han blevet anklaget for misbrug af offentlige midler, fordi han ifølge Gazeta Wyborczas afsløring gjorde privat brug af en luksuslejlighed tilhørende museet, der var forbeholdt gæster og diplomater. 

Mere end 200 gange skulle Nawrocki have gjort brug af lejligheden, selv om han boede blot fem kilometer fra sin arbejdsplads. Det efterforskes fortsat i sagen, som Nawrocki har afvist at gøre noget forkert i.

Polakkerne har været stærkt i tvivl om, hvem de skulle pege på i et historisk tæt valg. 
Polakkerne har været stærkt i tvivl om, hvem de skulle pege på i et historisk tæt valg.  Mateusz Slodkowski/AFP/Ritzau Scanpix

Men næsten allermest opsigtsvækkende er fortællingen og beskyldningerne med et hotel i centrum. 

I sine yngre år arbejdede Naworcki som sikkerhedsvagt på det storslåede Grand Hotel i badebyen Sopot udenfor Gdansk. 

Polske Onet har via et hav af kilder, der arbejdede med Nawrocki dengang, beskrevet, hvordan han udnyttede sit job som vagt til at drive bordel. 

Ifølge anklagerne sørgede han for, at hotellets gæster kunne få besøg af prostituerede, mens han selv tjente gode penge på at hjælpe de seksuelle ydelser på vej. Beskyldninger, han selv har afvist på X.

»På en vagt spurgte Karol mig, om jeg ville tjene lidt ekstra penge, fordi han sammen med nogle andre af vagterne tjente penge på at levere prostituerede til hotelgæsterne. Jeg fik en andel for det, og jeg kan ikke sige, jeg er ked af det. Jeg vil ikke være en hykler,« siger en af Nawrockis anonyme venner til mediet. 

Men på trods af den kontroversielle fortid valgte flertallet af de mere end 21 millioner polakker, der gik til valgstederne, at pege på 'Gangsteren'. 

'Gangsteren' Karol Nawrocki.