Det var ikke det landsholdet havde brug for.
For efter en tiltrængt EM-rus i fredagens kvalifikation mod Slovenien blev Danmark brutalt bragt tilbage til nogle af de dæmoner, der har præget mandskabet de sidste mange måneder.
Usikkert spil, et lavt bundniveau og dårlige resultater blussede op igen, da Kasper Hjulmands tropper storskuffede med et 0-2 nederlag mod Nordirland.
»Stemningen er nedtrykt, det er der ingen tvivl om,« erkendte Thomas Delaney, ærligt, efter opgøret.

»Vi har ikke forbedret os, det er der ingen tvivl om. Vi skal være ærlige og sige, at det ikke har været den bedste kvalifikation fra vores side af. Vi har ting, vi skal arbejde med, og det er nogle gange svært, når der er fire måneder til vi ses igen. I det mindste skal vi arbejde os frem til EM. Lige nu er det ikke det, vi tænker allermest på, men det skal vi huske.«
Inden fredagens 2-1 sejr mod Slovenien, der sikrede en tur med Deutsche Bahn direkte til EM-slutrunden til sommer, spillede Danmark en af sine dårligste landskampe med en hårdt tilkæmpet 2-1 sejr mod San Marino.
Her var landsholdet noget apatisk og en skygge af sig selv. Selvom Kasper Hjulmand havde krævet »ild i øjnene« inden den – på papiret – ligegyldige kamp i Belfast, var det ikke det, iagttagerens øje blev mødt med.
»Jeg tror ikke, vi rammer samme intensitet som mod Slovenien. Der er måske tal, der kan be- eller afkræfte. Det kan være svært at imitere fuldstændig. Jeg tror, jeg taler på alles vegne, når jeg siger, vi gerne ville have set lidt mere saft og kraft, beslutsomhed i duellerne,« siger Thomas Delaney.

Anderlecht-profilen havde svært ved at sætte ord på, hvad der præcis skulle bringe Danmark på det rette spor.
Det spor, der sendte vores landshold i semifinalen ved EM i 2021.
»Vi skal vinde nogle kampe, det er jo det klareste, få os nogle gode oplevelser. Nu er det her jo endnu engang en ting til glemmebogen. Det lyder lidt dumt at stå og sige, men det bliver den jo,« forklarer han.
Danmark skal først i aktion igen til foråret, når der skal spilles en række testkampe frem mod EM-slutrunden til juni.
