Meget kan man kalde Jose Mourinho, men ikke 'god taber'.

Den iltre portugiser kunne se sit Roma-mandskab presse Sevilla til det yderste, men italienerne endte med at tabe Europa League-finalen på straffespark.

Efter kampen gav Mourinho sin medalje til en ung fyr på lægterne, men de gode manerer fortsatte ikke ligefrem hele aftenen.

Under stadionet i Budapest gik Roma-træneren i fjæset på dommer Anthony Taylor, som han kender fra tiden i England.

»Det er en fucking skændsel,« gentog Mourinho ad flere omgange, før han skiftede sprog.

»Tillykke, din fucking skændsel,« lød det til sidst på engelsk.

På pressemødet inden så han frem til mere konkurrence i Europa League.

»Lad os håbe, at Taylor kun dømmer kampe i Champions League og gør det samme bullshit som i aften der og ikke i Europa League.«

Han beskyldte den engelske dommer for at opføre sig spansk med alle de gule kort, men han manglede dog det andet gule kort til Sevillas Erik Lamela, der senere scorede i straffesparkskonkurrencen. 

Mourinho nåede dog også at rose sine spillere – og sig selv.

»Jeg har vundet fem finaler, og jeg tabte den her. Men jeg tager stolt hjem. Drengene gav alt.«

»Alle reagerer forskelligt. En græder, en anden gør ikke. Sandheden er, at vi alle er triste, med eller uden gråd. God kamp, god finale, intens og pulserende,« lød det fra Mourinho.

Den ordinære kamp endte 1-1.