Det er grumme tider for Skandinaviens største fodboldklub, FC København.

Alt tyder allerede her i grundspillet på, at årets guldkamp bliver uden københavnerne – og det kan slet ikke udelukkes, at klubben skal spille sæsonen færdig i nedrykningsspillet.

Samtidig er FCK distanceret af flere konkurrenter, når det kommer til træningsfaciliteter. Og flere af klubbens dyre sommerindkøb har vist sig at være nulboner. 

Imens er der musestille fra ejerskabet af PARKEN Sport & Entertainment. 

B.T. har tirsdag rakt ud til klubbens to største aktionærer, rigmændene Erik Skjærbæk og Lars Seier Christensen, for at spørge ind til de udfordringer, som FCK p.t. bøvler med.

»Nej tak,« lyder det samstemmende på sms'en fra begge ejere.

B.T. ville gerne have spurgt, hvordan bestyrelsen og ejerskabet har tænkt sig at reagere på krisen i storklubben.

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

FC København, der er regerende mestre og pokalvindere, startede sæsonen med at kvalificere sig til Champions Leagues gruppespil. Men siden har holdet snappet efter vejret. 

I Superligaen er holdet på en aktuel femteplads, og det lykkedes ikke at komme videre til næste runde i Champions League.

For et par måneder siden blev det konstateret, at det udskældte træningsanlæg på Frederiksberg var ramt af skimmelsvamp.

Og sommerens tre største indkøb har det svært. Det polske stortalent Dominik Sarapata er netop blevet lejet ud. Den tidligere tyske landsholdsspiller Youssoufa Moukoko er havnet permanent på bænken. Og den kroatiske målmand Dominik Kotarski er blevet voldsomt udskældt. 

B.T. Fodbold

I dag vender panelet følgende emner: Sune Smith kritiserer Nedre C, charmeforladte Brøndby, endelig gode nyheder for landsholdet, FCM's psykologiske transferkrigsførsel - og et lille AGF-dilemma.  Episoden er sponsoreret af Hello Fresh. Gå ind på HelloFresh.dk, spar op til 959 kr. og få gratis snacks med hver bestilling i 3 måneder! Vært: Lasse Vøge, B.T.s sportsredaktør Gæstevært: Frederik Gernigon, B.T.s sportsjournalist B.T.s fodboldeksperter: Emil Berggreen og Jannick Liburd Producer: Emilie Maja Jeppesen og Frederik Riis-Jacobsen Ansvarlig: Niels Philip Kjeldsen