Der er ikke meget, der tyder på, at danske Jon Dahl Tomasson kan kalde sig landstræner for Sverige længe endnu.
Mandag tabte Sverige med 1-0 til Kosovo i VM-kvalifikationen, hvilket angiveligt var det sidste søm i kisten.
Til Aftonbladet oplyser flere kilder, at personer i både det svenske fodboldforbunds administration og bestyrelse ønsker at fyre Jon Dahl med øjeblikkelig virkning.
Det vil i så fald være første gang, at en svensk landstræner bliver fyret.
Tidligere har både Olle Nordin og Erik Hamrén fået nej til en forlængelse af kontrakten, men ingen er før blevet fyret.
På trods af at et flertal af beslutningstagerne vil have Jon Dahl fyret, har fodboldforbundet ikke ønsket at gøre det lige efter mandagens nederlag.
Det skyldes dels den fjendtlige tone fra de svenske fans på tribunerne, som forbundet har taget klart afstand fra. Man ønsker derfor at »lade følelserne køle af og have tid til at formulere sin beslutning«.
Derudover skal alternativer til Jon Dahl også findes.
Da dommeren mandag fløjtede til pause, kunne man høre højlydte buhråb fra dele af de 36.571 fremmødte tilskuere på Ullevi.
Et nyt banner, der krævede landstrænerens afgang, blev ligeledes hængt op.
Sverige har blot hentet et enkelt point efter fire kampe i VM-kvalifikationen.