Medie: FC Midtjylland i choktransfer - henter Brøndby-darling
Den tidligere Brøndby IF-anfører Andreas Maxsø skifter angiveligt til FC Midtjylland.

Den tidligere Brøndby IF-anfører Andreas Maxsø skifter angiveligt til FC Midtjylland.

Selvom transfervinduet for længst er smækket i, så har FCM en markant forstærkning på vej til den skadesplagede trup.
Den tidligere Superliga-profil og Brøndby-anfører Andreas Maxsø er angiveligt på vej til at skrive kontrakt med midtjyderne.
Det skriver Tipsbladet.
Den 32-årige tidligere landsholdsspiller tog sine allerførste fodboldskridt i Brøndby IF, hvor han var børne- og ungdomsspiller i ti år fra 2000 til 2010, inden han fik erfaring andetsteds.
Herefter vendte Andreas Maxsø hjem og spillede i Brøndby IF fra år 2019 til 2023, hvor han blev anfører og en enorm darling blandt fansene af Brøndby IF.

De seneste år har fanfavoritten spillet i USA og senest Emiraterne, inden han stod uden kontrakt igen denne sommer. Og det er statussen som kontraktfri, der gør, at Maxsø kan skifte klub uden for transfervinduets åbne periode.
Kærligheden mellem midtstopperen og Brøndby IF så ud til at være intakt, da han trænede med på Vestegnen i tre uger henover sommeren.
Men endnu en periode i klubben blev det ikke til. Nu ser det altså ud til, at det er ulvene fra Herning, der får glæde af Brøndby-favoritten.
Ifølge Tipsbladet underskriver Andreas Maxsø en kontrakt med FC Midtjylland, der er gældende året ud.
I den periode venter en udekamp på Brøndby Stadion den 23. november, hvor han potentielt kan stå overfor Brøndby IF's fans igen.