Den franske fodboldstjerne Kylian Mbappé trækker overskrifter. Og ikke på den positive måde. 

For i ugens løb kunne svenske medier rapportere, at superstjernen festede i den svenske hovedstad Stockholm, mens hans landsmænd spillede landskamp mod Israel. 

Nyheden om natklubbesøget er ikke blevet taget godt imod i Frankrig, hvor Mbappé meldte afbud til landsholdet, fordi han ville blive helt fit efter at have haft nogle skavanker. 

Derfor vakte det opsigt, at han efter den melding pludselig startede inde for sin klub Real Madrid. 

Kylian Mbappé med venner udenfor spisestedet Chez Jolie i Stockholm. 
Kylian Mbappé med venner udenfor spisestedet Chez Jolie i Stockholm.  2512 Jimmy Wixtröm/ Aftonbladet / TT

Læg dertil en bytur i Stockholm, mens landsholdet er i aktion, og så har du opskriften på endnu en hed debat om stjernens rolle på det franske landshold. Ja, og så er Mbappé egentlig også Frankrigs anfører. 

Den franske journalist Santi Aouna bidrager med flere detaljer til dramaet. Ifølge ham vil Mbappé gerne fokusere på at vinde Ballon D'or 2025, og derfor er han interesseret i at droppe de 'mindre vigtige' landskampe, så han kan passe på kroppen. 

Den franske landstræner Didier Deschamps forsøgte søndag at dæmpe gemytterne. 

»Jeg læser ikke nyheder om spillere, der ikke er her. Kylian følger et træningsprogram hos Real Madrid, jeg ved ikke, om han har været væk eller ej.«

»Som alle spillere i klubberne følger han et program. Hvis spillerne har fri, kan de gøre lige, hvad de vil,« lyder det fra Deschamps ifølge flere franske medier. 

Sidste ord er næppe skrevet i, hvad der ligner nok en fransk landsholdssaga. 

B.T. Fodbold

Det var to skridt tilbage for det danske landshold og vikar Lars Knudsen, da Danmark tabte 0-1 til europamestrene i Murcia. Ugens Rapport fælder dom over den triste danske indsats - men kigger også på de få lyspunkter. I studiet: Johnny Wojciech Kokborg og Lasse Vøge. I Spanien: Jonas Dalgård.