Den Nordengelske storklub, Manchester United, spiller bedre fodbold, end de har gjort meget længe. 

Klubben har været i krise, og ligget i den nederste halvdel af Premier League, men nu er de tilbage i top-4.

De blev købt af den kontroversielle Jim Ratcliffe, en af Storbritanniens rigeste mænd, i 2024 og siden da har der været meget utilfredshed blandt fansene.

Og nu er englænderen igen på alles læber. 

Til Sky news fortæller han nemlig, at han er bekymret over den store andel af indvandrer, som er kommet til Storbritannien. 

»Man kan ikke have en økonomi med ni millioner mennesker på offentlig forsørgelse og et enormt stort antal immigranter, der kommer ind. Det koster for mange penge«, siger han i interviewet med Sky News. 

De engelske fans har været meget utilfredse med deres ejere af klubben. 
De engelske fans har været meget utilfredse med deres ejere af klubben.  Foto: Phil Noble/Reuters/Ritzau Scanpix

»Storbritannien er jo blevet koloniseret af immigranter, ikke sandt? Jeg mener, befolkningstallet i Storbritannien var 58 millioner i 2020, nu er det 70 millioner. Det er 12 millioner mennesker.«

Ratcliffe udtrykker også stor utilfredshed med Storbritanniens Premier minister, Keir Starmer, som han mener er 'for sød'. 

Rigmanden fortalte også at han for nyligt havde mødtes med Nigel Farrage, den kontroversielle højrefløjspolitiker. 

Ifølge det nationale statistik bureau (ONS) havde Storbritannien 67 millioner indbyggere i 2020 og 70 millioner i 2024.   

Ratcliffe har tjent sin formue ved at grundlægge kemivirksomheden INEOS.