Roberto Carlos har prøvet lidt af hvert på en fodboldbane. Men uden for banen er det gået helt galt.

Den brasilianske fodboldlegende fortæller nu, at han har mistet stort set hele sin formue på 1,2 milliarder kroner.

Det skriver Globo.

»Jeg havde problemer med folk, der tømte min konto fuldstændigt. På grund af agenter og familieproblemer mistede jeg 99 procent af alt, hvad jeg havde tjent på fodbold,« siger han til Globo.

Den tidligere Real Madrid-stjerne fortæller, at det hele pludselig ramlede.

»En torsdag gik jeg i seng ved midnat, og fredag fik jeg en bunke papirer, som jeg ikke engang vidste eksisterede. Det var dér, jeg mistede alt det, jeg havde bygget op.«

Roberto Carlos fortæller ikke nærmere, hvad papirerne konkret indeholdt. Men han erkender, at han selv bærer en del af ansvaret.

»Jeg begik fejl, og derfor beder jeg yngre spillere om ikke at begå de samme fejl.«

Også privat har de seneste år været turbulente.

I 2025 blev Roberto Carlos skilt fra Mariana Luccon efter 15 års ægteskab. Parret har to børn sammen.

I den forbindelse opstod der historier om, at Roberto Carlos ligefrem skulle være flyttet ind på Real Madrids træningsanlæg, hvor han arbejder som ambassadør.

Det afviste han dog selv, og slog fast, at han fortsat boede i en privat bolig med støtte fra sin familie, mens hans juridiske team tog sig af sagen.

Roberto Carlos har tidligere fortalt, at han har 11 børn med syv forskellige kvinder.

I dag arbejder den tidligere verdensmester fortsat som ambassadør for Real Madrid og fortæller, at hans økonomiske situation er mere stabil.

Den nu 53-årige fodboldlegende vandt tre Champions League-titler, fire La Liga-titler og en VM-guldmedalje.