Andreas Skov Olsen kom søndag galt af sted, da han i slutningen af fodboldlandskampen mod Island kom til skade med sin ryg.

Mandag kom meldingen, at han må sidde ude de næste fire til seks uger, og dermed er han ude af landskampen mod England på onsdag.

Landstræner Kasper Hjulmand vil dog ikke kalde en erstatning ind for Bologna-spilleren.

»Planen er ikke at hive nogen ind, som det er nu,« siger Kasper Hjulmand, som begræder Andreas Skov Olsens skade.

»Det er først og fremmest synd for Andreas. Han er startet godt i Bologna og har kigget godt på sin sidste sæson. I denne sæson er han startet godt i klubben, og vi har også kunnet se, hvad han kan for landsholdet, da han debuterede. Han kan godt give os nogle af de ting, vi leder efter, og give os et ekstra kort at spille ud, så selvfølgelig er det først og fremmest synd for Andreas, at der kommer en pause i hans udvikling,« forklarer han og fortsætter:

»Men det kunne have været værre. Han er ude i fire til seks uger. Men det er en bét for os og for Andreas, så vi håber bare, at han kommer godt igennem det.«

Andreas Skov Olsen blev kørt på hospitalet efter kampen søndag aften, men var mandag tilbage hos landsholdet.

»Det var med to følelser. Først og fremmest er han ærgerlig, efter at han er kommet til det sted, hvor han er. Han spiller efterhånden fast i Bologna og har vist sig rigtig godt frem dér. Nummer to er han selvfølgelig lettet over, at det ikke er værre. Fire til seks uger ude er trods alt overskueligt, og det kræver ikke nogen operation. Han kan gå lidt rundt i dag, så det er en lidt todelt følelse,« beretter Hjulmand om Skov Olsen.

Andreas Skov Olsen kom søndag på banen i stedet for Yussuf Poulsen efter 66 minutter. Det var hans anden optræden på det danske A-landshold.