Normalt regner man den hollandske Æresdivision med storklubber som Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven og Feyenoord for at være mere end en tulipans længde foran den danske superliga.
Men sådan er det ikke i år.
Tager man et kig på Uefa's koefficientliste for 2025/26 sæsonen, så giver de danske klubber simpelthen de hollandske klubber baghjul.
Med FC Københavns og FC Midtjyllands sejre onsdag og torsdag er Danmark oppe på 9.125 point, hvilket placerer os som niende bedste europæiske land i den her sæson.
Til sammenligning har Holland optjent 7.416 point, hvilket placerer de orangeklædte som nummer 11 på listen.
B.T.s sportsredaktør, Lasse Vøge, har svært ved at holde armene nede.
»Toppen af dansk klubfodbold har taget kæmpe skridt bare de seneste år. De ligaer, som dansk fodbold tidligere har haltet lidt efter – Belgien, Schweiz, Østrig – har enten FC Midtjylland eller FC København slået hold fra i denne sæson,« siger han med jubel i stemmen.
Lasse Vøge slår fast, at resultaterne denne sæson har vist, at det ikke længere er givet, at danske hold ikke har en chance mod et Premier League-hold, et Serie A-hold eller et La Liga-hold på udebane.
»Der er pumpet så meget kvalitet og så mange penge ind i dansk klubfodbold, at FC Midtjylland nu fører Europa League, men ikke Superligaen. At FCK kan vinde over Spaniens tredjebedste hold på udebane – men får tæv hjemme mod Sønderjyske,« siger Lasse Vøge.
Der er dog et svirp af malurt i bægeret.

»Man kan virkelig ærgre sig over, at Brøndby skulle trække brølstærke Strasbourg – der nu fører Conference League – i deres europæiske kvalifikation,« siger sportsredaktøren og tilføjer:
»For ellers havde Danmark virkelig kunnet tage et kvantespring på koefficientlisten. Og Brøndby var endda lige ved at få skovlen under franskmændene.«
Når det gælder mængden af klubber, hvert land får lov at sende ud i Europa, er det dog de seneste fem sæsoner, der afgør antallet, og her er Danmark lige nu nummer 13 på ranglisten.
Det kan du læse mere om HER.


