Op til kampen mellem Norge og England under VM lørdag vrimlede det med kendte og magtfulde personer.

Venus Williams, Cesc Fabregas, Magnus Carlsen for bare at nævne nogle. Men de blegner alle sammen i forhold til den person, som pludselig dukkede op ved stadion i Miami.

I hvert fald når det gælder indflydelse i fodboldens verden, som netop nu er i fuld fokus under den igangværende VM-slutrunde.

Manden, som pludselig stod foran B.T.s udsendte i Miami, var ingen ringere end den ekstremt indflydelsesrige Nasser Al-Khelaïfi.

Han er en tidligere professionel tennisspiller, som på få år er steget til de øverste grader i europæisk fodbold.

Det gjorde han, da Qatar Sports Investment (QSI) købte det franske storhold Paris Saint-German (PSG) tilbage i 2011.

Her blev Nasser Al-Khelaïfi, der er fra Qatar, sat ind som præsident i klubben fra den franske hovedstad. Og siden har de ikke set sig tilbage med mesterskaber på stribe og to Champions League-titler i streg de seneste år.

Godt hjulpet på vej af nærmest uendelige midler fra Qatar, som ejer QSI.

Men det er ikke den eneste årsag til, at Nasser Al-Khelaïfi er så ekstremt magtfuld.

Samtidig med posten som præsident for PSG er han nemlig også formand for beIN Media Group, som de senere år er rykket tungt ind på markedet for fodboldrettigheder.

Nasser Al-Khelaïfi hilste høfligt på B.T. udsendte. Men vi fik ikke mange ord ud af ham. Jeppe Elkjær

Her har selskabet blandt andet sikret sig  de lukrative rettigheder til netop Champions League flere steder.

Sammenblandingen af posterne som topchef i en af Europas største fodboldklubber og en mediegruppe med rettigheder til den største europæiske fodboldturnering har fået mange til at sætte spørgsmål ved Nasser Al-Khelaïfis rolle.

Men det var en helt anden begivenhed, som for alvor katapulterede Nasser Al-Khelaïfi ind i de absolut øverste lag i verdensfodbolden.

Den fandt sted i 2021, da en række af de største europæiske fodboldklubber med blandt andre Barcelona, Real Madrid, Juventus, Manchester United og Liverpool kunne offentliggøre deres nye eksklusive liga Super League.

Det vakte ramaskrig rundt omkring i fodboldverdenen. Og projektet blev hurtigt skrinlagt, da modstanden ganske enkelt var for stor fra nærmest alle sider.

Og her så Nasser Al-Khelaïfi sit snit til at få endnu mere indflydelse.

For netop PSG - den franske storklub med de mange penge fra Qatar - var ikke umiddelbart med på ideen om en liga for de bedste hold i Europa.

I stedet valgte PSG og Nasser Al-Khelaïfi at stå på det europæiske fodboldforbund UEFAs side.

Nasser Al-Khelaïfi var mandsopdækket af sikkerhedsfolk, da han ankom til stadion i Miami lørdag. Jeppe Elkjær

Det blev blandt andet tilskrevet det kommende VM i Qatar i 2022, men også det faktum, at beIN med Al-Khelaïfi i front havde brugt store summer på at sikre sig rettighederne til UEFAs guldkalv Champions League, der ville blive kraftigt svækket ved en potentiel Super League. 

En af hovedkonsekvenserne ved kollapset af Super League blev, at Juventus’ magtfulde præsident Andrea Agnelli - som var en af hovedarkitekterne bag den forliste liga for eliten - måtte trække sig som formand for sammenslutningen af europæiske fodboldklubber European Club Association (ECA).

Og her var Nasser Al-Khelaïfi hurtig til at rykke.

Han indtog kort efter rollen som chef for den ekstremt magtfulde sammenslutning af fodboldklubber. Og der har han siddet lige siden.

Hans magt blev kun konsolideret i 2025, da han som repræsentant for ECA trådte ind i FIFAs topråd, som blandt andet overser det nuværende VM.

Så derfor var det en overraskelse for mange, at en af fodboldens mest magtfulde mænd pludselig var at finde blandt helt almindelige fans ved Miami Stadion lørdag eftermiddag.

Nasser Al-Khelaïfi blev da også hurtigt opdaget af flere af de tilstedeværende journalister – herunder B.T.s udsendte.

Det var dog ikke mange ord, vi fik ud af manden.

På simple spørgsmål om, hvem han havde som favorit i kampen mellem Norge og England, gled han af.

Til B.T.s udsendte lagde han en stille hånd på ryggen og smilede høfligt, inden han bevægede sig videre.

Heller ikke spørgsmål om, hvordan hans gamle guldkalv i PSG, den franske superstjerne Kylian Mbappe, har klaret sig til VM, ønskede han at svare på.

Og dermed blev det heller ikke muligt at høre nærmere fra en af fodboldens mest magtfulde mænd om, hvordan han ser på fodboldens fremtid.

Nasser Al-Khelaïfi kunne så bevæge sig videre ind på VIP-området på stadion i Miami, hvor han kunne se England vinde 2-1 over Norge i kampen om en plads i semifinalerne.