Fyringstruet United-træner ser frem til tirsdagens kamp
Presset vokser på Manchester United-træner Michael Carrick efter weekendens nederlag til Chelsea.

Presset vokser på Manchester United-træner Michael Carrick efter weekendens nederlag til Chelsea.

Mens rygterne om en mulig fyring i Manchester United svirrer, ser Michael Carrick frem til tirsdagens kamp mod AS Roma.
Det siger cheftræneren på et pressemøde mandag ifølge det norske nyhedsbureau NTB.
- I tror måske, at jeg er skør med tanke på de resultater, vi har haft, men jeg glæder mig, siger Carrick ifølge NTB.
På pressemødet siger United-træneren samtidig om sin egen situation, at han hverken kan se ind i fremtiden eller ved, hvad der kommer til at ske.
Weekendens 0-2-nederlag ude til Chelsea har lagt yderligere pres på Carrick, der sammen med holdet har haft en svær start på sæsonen.
Efter nederlaget understregede den 45-årige træner, at der er flere ting, som holdet skal forbedre, men at spillerne samtidig skal finde ro og selvtillid i det, de allerede gør godt.
United, der har vundet det engelske mesterskab 20 gange, har kun vundet 2 ud af 13 kampe i denne sæson på tværs af alle turneringer.
De to sejre er hentet mod Sabah i Champions League 10. september samt mod oprykkerne fra Ipswich i Premier League 30. august.
Tirsdag får Manchester United mulighed for at vende den dårlige stime, når holdet på hjemmebane møder italienske AS Roma i tredje spillerunde af årets Champions League.
Forud for opgøret forsvarer cheftræneren sine spillere og forsikrer om, at omklædningsrummet er "et godt sted", skriver NTB.
RITZAU