Der er problemer med hooligans.

Derfor tager politiet hårdere metoder i brug for at komme problemerne til livs.

Og det kritiserer formanden for SFSU, der er den svenske fodboldsupporterunion.

Det skriver Dagbladet.

SFSU mener, at der er foretaget uberettigede og uforholdsmæssige ransagninger til fodboldkampe i den bedste svenske fodboldrække, Allsvenskan.

Særligt en kamp mellem Hammarby og Malmö FF fra maj fremhæves som et konkret eksempel.

»Politiet har taget personer, som allerede var blevet visiteret (af arrangørens personale, red.), til side og ført dem ind i afskærmede rum eller områder i nærheden, hvor de har foretaget en langt mere invasiv visitation,« fortæller formanden for SFSU, Oscar Petterson til mediet og fortsætter:

»Folk har fået besked på at tage tøjet af ned til underbukserne, og man har haft hænderne inden under underbukserne.«

Organisationen erkender, at politiet har den juridisk ret til foretage indgrebene, men de mener, at politiet er alt for vidtgående i deres måde at arbejde på i forhold til de konsekvenser, det kan have for folk.

Politiet fortæller til Dagbladet, at de ønsker, det skal være trygt og sikkert at gå til fodbold, og de derfor foretager ransagelserne.

B.T. Fodbold

I dag tager panelet en snak om to intense uger med det danske landshold?. Er Brian Riemer mere eller mindre presset nu? Har vi fået mod på landsholdet igen? Hvem er de store vindere og tabere efter disse fire kampe? Og så runder vi også Superligaen til sidst i udsendelsen. Vært: Lasse Vøge Medvært: Jonas Ryefelt Producere: Frederik Riis-Jacobsen, Emilie Maja Jeppesen og Astrid Trolle Ansvarlig: Niels Philip Kjeldsen Der kan være sponsoreret indhold og reklame i podcasten.