Han er blevet beskyldt for heroinsmugling, matchfixing, afpresning, brandstiftelse og hemmelig profit fra russisk olie, men trods utallige efterforskninger, anklager og retssager så er straffeattesten ren for den kontroversielle klubejer, der nu skal op mod danske FC Midtjylland.

Du har formentlig set Nottingham Forests store frontfigur Evangelos Marinakis gå rasende på banen eller hørt brudstykker af hans brogede historie, men der er mere til fortællingen om den græske fodbold-milliardær, som Gary Neville sidste år kaldte 'fuldstædig skandaløs' efter et offentligt skænderi med sin træner.

Nuno Espirito Santo fik en offentlig skideballe af Evangelos Marinakis. Få måneder senere blev han fyret.
Nuno Espirito Santo fik en offentlig skideballe af Evangelos Marinakis. Få måneder senere blev han fyret. Justin Tallis/AFP/Ritzau Scanpix

I denne sæson har galehuset i Nottingham haft fire forskellige trænere, men holder sig dog lige over Premier Leagues nedrykningsstreg og er nået til ottendedelsfinalerne i Europa League, hvor de torsdag aften tager imod FC Midtjylland.

I alt har der været ti forskellige managers, siden Marinakis blev sheriffen af Nottingham i 2017, men det er langt fra det mest kulørte ved den 58-årige shipping-milliardær.

I 2011 blev Marinakis efterforsket i forbindelse med en større sag om påstået matchfixing i græsk fodbold, hvor han ejer Olympiakos. Han blev både afhørt og midlertidigt sigtet, før de i 2015 droppede sagen mod ham. 

I 2014 fik han en endnu mere alvorlig mistanke hægtet på sig, da han blev sat i forbindelse med et skib ved navn 'Noor 1', hvor der blev beslaglagt over to ton heroin - en af de største narkosager i Europa. Også her gik han fri uden skrammer.

Evangelos Marinakis' anden klub Olympiakos vandt Conference League i 2024.
Evangelos Marinakis' anden klub Olympiakos vandt Conference League i 2024. Aris Messinis/AFP/Ritzau Scanpix

Han har dog fået rap over fingrene i fodboldverdenen, hvor han blandt andet har fået en fem måneder lang karantæne fra at gå ned på banen, fordi han overfusede en dommer i græsk fodbold. Det kostede også over 200.000 kroner i bøde.

Evangelos Marinakis har tjent kassen på shipping, men er ikke bange for at bruge store penge i sine fodboldklubber. Han forventer til gengæld også store resultater, og det kan Superligaens nummer to starte med at forpurre torsdag aften.

I så fald venter der givetvis et græsk møgfald mod en træner, en dommer eller en helt tredje. 

B.T. Fodbold

Har Schmeichel spillet sin sidste landskamp? Hvor pinlig er danskernedturen i Wolfsburg? Hvilken rolle spiller det indre kaos i FCK i den sportslige fiasko? Og hvor stort er potentialet hos Mike Tullberg?  De spørgsmål og mange flere besvaret i ugens udgave af B.T. Fodbold. Denne podcast er sponsoreret af Hello Fresh. Gå ind på HelloFresh.dk, spar op til 959 kr. og få gratis snacks med hver bestilling i 3 måneder! Vært: Lasse Vøge, B.T.s sportsredaktør Medværter: Emil Berggreen og Jannick Liburd, B.T.s fodboldeksperter Producer: Emilie Maja Jeppesen og Frederik Riis-Jacobsen Ansvarlig: Niels Philip Kjeldsen Der kan være sponsoreret indhold og reklame i podcasten.