Det er det eneste kapløb, man ikke vil vinde.

Men lige nu er det danske Thomas Frank, der topper den ubehagelige liste over cheftrænere i Premier League, der er i størst risiko for at blive fyret.

Bookmakerne har Frank til det laveste odds i 'the Sack Race', skriver The Athletic.

Lørdag venter et decideret krisebrag mod Arne Slots Liverpool, og her skal Thomas Frank forsøge at dirigere sig ud af farezonen.

Ifølge The Athletic er oddset på en Frank-fyring 2/1 - eller 3,00 med det danske system. Der er i øvrigt odds 7,00 på Slot.

Selvom Thomas Franks Tottenham blot indtager en 12. plads i Premier League med seks sejre i 16 kampe - og senest et dundrende nederlag til Nottingham Forest - så mener The Athletic dog at vide, at danskeren er sikker for nu.

»Medmindre hjulene falder fuldstændigt af, kan man godt forvente, at Frank bliver siddende i den nærmeste fremtid,« lyder vurderingen.

»Danskeren har fortsat opbakning fra klubbens ledelse, men det intetsigende nederlag på City Ground har næppe hjulpet på fansenes tålmodighed,« skriver mediet, der forventer, at Tottenham er »desperate efter at give deres manager tid«.

Tottenham får besøg af Liverpool på hjemmebane lørdag klokken 18.30