Marcel Brands har valgt at træde tilbage som fodbolddirektør i Everton, som er inde i en skidt stime.

Everton nærmer sig med hastige skridt nedrykningsstregen i Premier League, og nu har Marcel Brands valgt at forlade posten som klubbens fodbolddirektør.

Det bekræftede Everton på klubbens hjemmeside søndag aften.

I de seneste otte kampe i den bedste engelske fodboldrække har Everton ikke vundet.

Marcel Brands forlader posten som fodbolddirektør i kriseramte Everton
Marcel Brands forlader posten som fodbolddirektør i kriseramte Everton

Everton er placeret som nummer 16 af 20 hold efter 14 kampe og er blot noteret for 15 point.

Det er blevet til fire sejre i ligaen indtil videre, og Everton er kun fem point foran de tre hold, der lige nu er under nedrykningsstregen.

- Efter en personlig samtale i fredags med formanden og de andre bestyrelsesmedlemmer blev vi enige om, at jeg træder tilbage fra min post som fodbolddirektør og som medlem af Evertons bestyrelse.

- Denne beslutning har taget noget tid og nogle overvejelser, og det var en af de sværeste beslutninger, jeg har taget i min karriere, siger Marcel Brands til klubbens hjemmeside.

Han nævner også, at der var uenighed om linjen i klubben, og derfor kunne samarbejdet ikke fortsætte.

- Bestyrelsen og jeg er enige om, at der er en klar forskel i visionen og retningen for denne smukke klub, og med det i baghovedet blev beslutningen truffet, siger Marcel Brands.

Den 59-årige hollænder skiftede til Everton fra PSV i sommeren 2018 og kom med i bestyrelsen året efter.

Everton meddeler, at klubbens ledelse fortsat har fuld tillid til manager Rafael Benitez, som dermed også står i spidsen for holdet mandag aften mod Arsenal.

Evertons ligakamp hjemme mod Arsenal går i gang mandag klokken 21.

/ritzau/